Cezaevleri tedbir süresi uzatıldı

Adalet Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında daha önce cezaevlerinde alınan önlemlerin süresini Bilim Kurulunun önerisiyle iki hafta erteledi.

GÜNDEM 28.03.2020, 11:06 28.03.2020, 11:19
Cezaevleri tedbir süresi uzatıldı

Adalet Bakanlığı tarafından cezaevlerindeki tüm görüşler, cezaevleri arası nakiller, aile görüşme odalarının kullanımı iki hafta daha uzatıldı.

Adalet Bakanlığı, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını sebebiyle daha önce cezaevlerinde alınan önlemlerin süresini Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri kapsamında iki hafta daha erteledi.

Adalet Bakanlığının kararıyla, açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, açık ceza infaz kurumlarında kalanların özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi işyurdu faaliyetleri iki hafta daha uzatıldı.

Ayrıca, birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetlerin, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve ana okuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesine ilişkin süreler de iki hafta daha ertelendi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında tutuklu ve hükümlü yakınları zorunlu hâllerde ziyaretlerini başsavcılık kararıyla yapabilecek. Avukatlar zorunlu hâllerde maske ve eldiven takarak kapalı görüş yapabilecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, söz konusu önlemleri ilk kez 13 Mart'ta katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından kamuoyuna duyurmuştu.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu