Cezaevi personeli artık eve gönderilmeyecek!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlere ilişkin, "Bugünden itibaren cezaevlerinde görev yapan personel, belirlenen süreler sonunda evlerine gönderilmeyecek, izole edilen yerlerde kalacak." açıklamasında bulundu. 

GÜNDEM 30.03.2020, 12:52 30.03.2020, 13:12
Cezaevi personeli artık eve gönderilmeyecek!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında cezaevlerinde alınan tedbirlere ilişkin açıklamada bulundu. 

Bakan Gül'ün açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Cezaevi personeli izole edilen yerlerde kalacak"

"Bugünden itibaren cezaevlerinde görev yapan personel, belirlenen süreler sonunda evlerine gönderilmeyecek, izole edilen yerlerde kalacak. Kamuya ait yerlerden de yararlanılması hususu değerlendirilmektedir. Kurumsal olarak alt yapıyı hazırlamış durumdayız."

"Görüntülü görüşme imkânını sağlamak için çalışmalar başladı"

"Bir diğer gelişme de telefon görüşmesinde, görüntülü görüşme imkânını sağlamak adına çalışmanın başlamasıdır. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle mevzuat altyapısı tamamlanmaktadır. Böylece sadece görüntülü görüşme değil, mektup, kantin, doktor gibi pek çok işlem daha çabuk görülecektir."

"30 Nisan'a kadar duruşmalar ertelendi"

"Bir diğer konu da her gün yüz binlerce insanın giriş çıkış yaptığı adliyelerde ve icra dairelerindeki insan sirkülasyonunu durdurmaktır. Yasa çıkar çıkmaz HSK bir çalışma yaptı. Tutuklu ve acil işler, yürütmenin durdurulması ve acele işler haricinde tüm duruşmalar ertelenecek. 30 Nisan'a kadar duruşmalar ve acil olmayan tüm işler ertelenmiştir. Avukat arkadaşlarımıza 6 Nisan itibariyle CMK alacaklarına yönelik tüm ödemeler başsavcılıklara ulaştırılacaktır."

"459 kişi hakkında soruşturma başlatıldı"

"Tüm yargı çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Salgın hastalık tehlikesinden ortaya çıkan sıra dışı süreci fırsata çevirmek isteyenlerin karşısında hukuk vardır. Koronavirüs karşısında cumhuriyet başsavcılıkları toplumun sağlığını sağlamak için 459 kişi hakkında soruşturma başlatmıştır. Yine sosyal medyada manüpülatif haberlerle ilgili olarak 385 kişi, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza rencide eden 8 kişi, karantinaya aykırı olarak 11 kişi, stokçuluk kaçak maske satmak gibi suçlar karşısında 55 kişi hakkında soruşturma işi yapılmıştır."

Yorumlar (0)
16
açık