Cevdet Yılmaz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki cami kundaklamasını kınadı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada GKRY’nin Limasol kentindeki cami saldırısını en güçlü şekilde kınadığını belirterek, “Bir camiyi kundaklamak, insan hakları, demokrasi, fikir ve inanç özgürlüğüne açık bir saldırıdır” dedi.

GÜNDEM 27.08.2023, 16:12 Şeyda Gül
Cevdet Yılmaz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki cami kundaklamasını kınadı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Limasol'da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi'ne yönelik kundaklama saldırısını en güçlü şekilde kınadığını duyurdu. GKRY’de gerçekleşen menfur eylemin, son yıllarda Avrupa'da artan İslam ve yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve nefret suçu ile Müslümanların mukaddes değerlerine yönelik saldırılara bir yenisini daha eklediğini ifade eden Yılmaz, bir camiyi kundaklamanın, insan hakları, demokrasi, fikir ve inanç özgürlüğüne açık bir saldırı olduğunu söyledi. Bu kundaklama eylemi ile toplum huzuru, barışı ve ortak insani değerlerin hedef alındığını ifade eden Yılmaz, toplumların huzur ortamını sabote etmek isteyen karanlık ellerin bu eylemlerine, başta AB ve GKRY yetkilileri olmak üzere dil, din, ırk, mezhep fark etmeksizin tüm kesimlerin tepki göstermesinin elzem olduğunu söyledi. Yılmaz, “Sık ve sistematik hale gelen İslamofobik eylemlere ve bunları besleyen zihniyete karşı dur demek, tüm insanlığın asli vazifesidir” dedi.

İnsanlık dışı alçak saldırı

Yükselen İslam düşmanlığıyla mücadelenin sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın meselesi olduğuna inandığını dile getiren Yılmaz, insanlık tarihinde onlarca örneği olan farklı din ve kültürlere mensup birey ve toplumların birbirleri ile hoşgörü içerisinde yaşama çabası, tüm insanlığın huzur ve barışını da tesis edeceğini vurguladı. Yılmaz, “Tarihimize, dini değerlerimize, kutsallarımıza yönelik yapılan bu insanlık dışı alçak saldırıların aydınlatılmasını ve ardındaki faillerinin yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)