Cenazeler Türkiye'ye getirildi

Almanya'da iki ayrı kafeye düzenlenen ırkçı saldırıda hayatını kaybeden iki Türk vatandaşının cenazesi Türkiye'ye getirildi.

GÜNDEM 25.02.2020, 08:06
Cenazeler Türkiye'ye getirildi

Almanya'nın Hanau şehrindeki ırkçı terör saldırısının kurbanlarından Fatih Saraçoğlu ve Gökhan Gültekin'in cenazeleri memleketlerinde toprağa verilmek üzere uçakla Türkiye'ye getirildi.

Hanau Markt Meydanı'nda gerçekleştirilen cenaze töreninin ardından uçakla Türkiye'ye gönderilen Fatih Saraçoğlu'nun cenazesi Esenboğa Havalimanı'na, Gökhan Gültekin'in cenazesi ise İstanbul Havalimanı'na getirildi.

Çorum'un İskilip ilçesine gidecek olan Fatih Saraçoğlu'nun cenazesi ve ailesini Esenboğa Havalimanı'nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Çorum Milletvekilleri Erol Kavuncu ve Ahmet Sami Ceylan ile Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Ankara Müftüsü Yusuf Doğan karşıladı.

Oğullarının cenazesi ile birlikte Almanya'dan gelen baba Ahmet Saraçoğlu ve ağabey Hayrettin Saraçoğlu'nu havaalanının VIP bölümünde karşılayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve beraberindekiler aileye başsağlığı dileğinde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Fatih Saraçoğlu ailesini bir süre VIP salonunda ağırlarken, ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenler için Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Bu sırada havaalanının kargo bölümüne ulaşan Fatih Saraçoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutu, Türkiye Diyanet Vakfına (TDV) ait cenaze nakil aracına konuldu.

Daha sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte oğulları Fatih Saraçoğlu'nun tabutunu teslim alan Saraçoğlu ailesi kara yoluyla İskilip'e hareket etti.

Cenaze namazını Ali Erbaş kıldıracak

Fatih Saraçoğlu'nun cenazesi bugün öğle namazı sonrası İskilip'te gerçekleştirilecek cenaze törenin ardından toprağa verilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldıracağı cenaze namazına YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar) Başkanı Abdullah Eren'in de katılacağı belirtildi.

Gükhan Gültekin'in cenazesi Ağrı'ya gönderilecek

Fatih Saraçoğlu ile birlikte ırkçı terör saldırısında yaşamını yitiren Gökhan Gültekin'in cenazesi ise saat 14.00'te İstanbul'dan uçakla memleketi Ağrı'ya yolcu edilecek.

Gökhan Gültekin'in cenazesi akşam saatlerinde Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Sedat Gürbüz'ün cenazesi Almanya'da defnedilecek

Almanya'nın Hanau şehrinde 19 Şubat gecesi iki kafeye silahlı saldırı düzenlenmiş, yaşları 21 ile 44 arasındaki 9 kişiyi öldüren 43 yaşındaki Tobias Rathjen'in saldırının ardından evine giderek 72 yaşındaki annesi Gabrielle Rathjen'i katlettikten sonra intihar ettiği belirtilmişti.

Saldırıda Türk vatandaşları Ferhat Ünvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ile Bosna Hersek'li Hamza Kurtovic, Polonyalı Mercedes Kierpacz, Bulgaristanlı Kaloyan Velkov, Romanyalı Vili Viorel Pun ve Afganistanlı Said Nasser El Hashemi yaşamını yitirmişti.

Ferhat Ünvar Almanya'da defnedildi

Irkçı terör saldırısının kurbanlarından Ferhat Ünvar'ın cenazesinin Almanya'nın Hessen eyaletinde defnedildiği, Sedat Gürbüz'ün ise bugün Hessen'e bağlı Dietzenbach kentinde son yolculuğuna uğurlanacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu