Çelik: İlkeli davranmayan AB'nin cazibesi kalmıyor!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına ilişkin, "İngiltere artık AB’den çıktı. Kuşkusuz bu bir dönüm noktası. Şimdi görülüyor ki, AB için asıl tehdit içeriden kaynaklanıyor. Reform yapamayan bir AB kendini koruyamıyor. Türkiye'ye karşı olduğu gibi genişleme politikasında ilkeli davranmayan AB'nin cazibesi kalmıyor." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 01.02.2020, 09:42 01.02.2020, 09:55
Çelik: İlkeli davranmayan AB'nin cazibesi kalmıyor!

İngiltere, 47 yıl önce katıldığı Avrupa Birliği'nden dün (AB) yerel saatle 23:00'te (TSİ 02:00) ayrıldı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İngiltere artık Avrupa Birliği'nden (AB) çıktı. Kuşkusuz bu bir dönüm noktası. Avrupa yeni bir denge durumu oluşturana kadar AB içindeki tartışmalar devam edecektir. AB ilk defa bir krizi fırsata çevirmemenin sancısını yaşıyor." ifadelerini kullandı. 

"Eski dönem kesin olarak bitti"

İngiltere ile AB arasındaki ilişkilerin bitmesinde bir geçiş döneminin yaşanacağını kaydeden Çelik, "Ama İngiltere bayrağının AB kurumlarından indirilmesi siyasi ve sembolik olarak eski dönemin kesin olarak bittiğini gösteriyor." açıklamasını yaptı.

"Reform yapamayan bir AB kendini koruyamıyor"

Çelik, AB'nin kendilerine yönelik tehdidi Rusya ve Çin olarak gördüğüne dikkat çekerek, "Son zamanlarda buna 'ABD karşısında Avrupa’nın çıkarlarını korumak' siyaseti eklendi. Her zaman Birliği dış tehditlere karşı koruma duygusu önde oldu. Şimdi görülüyor ki, AB için asıl tehdit içeriden kaynaklanıyor. Reform yapamayan bir AB kendini koruyamıyor. Türkiye’ye karşı olduğu gibi genişleme politikasında ilkeli davranmayan AB’nin cazibesi kalmıyor." değerlendirmesinde bulundu. 

"Şimdinin nazileri İslam düşmanlığı yapıyor"

"Avrupa’nın DEAŞ'ı" olarak adlandırdığı aşırı şağ karşısında AB'nin etkili bir mücadele veremediğini vurgulayan Çelik, "Geçmişte Avrupa'da anti-semitizm yapanlar eliyle felakete sürüklenmişti. Şimdinin nazileri İslam düşmanlığı yapıyor. Avrupa kurumları buna karşı genelde pasif kalıyor." ifadelerini kullandı.

"Türkiye ile güçlü ve ilkeli bir ilişki kurmalı"

Çelik, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan düzenin artık sona erdiğini belirterek, "Bundan sonra mesele reform yapılarak daha kapsayıcı ve demokratik bir düzen mi kurulacak, yoksa korumacı, içe kapanmacı ve daha az demokratik yollara mı sapılacak meselesidir. Avrupa için anlamlı bir gelecek daha kapsayıcı ve daha demokratik bir düzene evrilmekle olur. Bunun anahtarı Türkiye ile güçlü ve ilkeli bir ilişkiden geçer. Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır. Reform fırsatını değerlendiremeyen AB, aşırı sağ zamanını davet edecektir." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur