Çek Cumhuriyeti, anayasadaki o maddeyi Ukrayna için değiştirdi

Çekya, Ukrayna askeri güçlerine destek vermek için vatandaşlarına, Çekya Anayasasında yer alan ceza maddelerinin uygulanmayacağını bildirerek, 5 yıllık hapis cezasından muaf olacaklarını duyurdu. 

GÜNDEM 04.03.2022, 11:11 06.03.2022, 09:08 Ömer Aksan
Çek Cumhuriyeti, anayasadaki o maddeyi Ukrayna için değiştirdi

Dün akşam Çekya Başbakanı Petr Fiala ile Devlet Başkanı Milos Zeman, Lany’deki Başkanlık konutunda, Çek vatandaşlarının Rus saldırılarına karşı Ukrayna için savaşmalarına izin verilip verilemeyeceğini görüştü. 

Ukrayna’ya desteğe gidenlere ceza verilmeyecek

Görüşmenin ardından açıklamalar yapan Başbakan Fiala, “Başkan ile Rusya-Ukrayna arasındaki savaşı, bu süreçte Çekya’nın dış politikadaki pozisyonunu konuşmak ve bu zor dönemde Çek politikasındaki birlik ve beraberliği göstermek amacıyla buluştuk. Anayasaya göre, Çek vatandaşının farklı bir ülkenin ordusunda görev yapması durumunda 5 yıl hapis cezası belirtilmektedir. Başkan ile görüşmemizde Ukrayna-Rusya savaşı için bu cezanın istisnai bir biçimde uygulanmamasını önerdim. Bu önerimi Başkan Zeman da kabul etti. Yani şunu söyleyebilirim ki hiçbir Çek vatandaşı, Ukrayna’da Ruslar ile savaşması sebebiyle bir ceza almayacak” açıklamasını yaptı. 

Zeman’ın Sözcüsü Jiri Ovcacek, “Başkan Zeman, Ukrayna’da yaşanan çatışmalara gönüllü bir şekilde katılımı destekliyor ve olası cezalar için istisna uygulanacak” sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)
13
açık