Çavuşoğlu'ndan Suudilere: Yemen'de ne işiniz var?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bizim Barış Pınarı Harekatımızı eleştirmeleriyle, Yemen'de yapılanları kıyaslayacaksak o zaman gerçekten söylenecek çok söz var. Biz harekatı terör örgütüne karşı yaptık" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 30.10.2019, 21:36
Çavuşoğlu'ndan Suudilere: Yemen'de ne işiniz var?

Bakan Çavuşoğlu, El Cezire televizyonunda gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'yla Yemen meselesinin kıyaslanamayacağını, harekatın terör örgütüne karşı yapıldığını aktararak, "Sizin (Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri) Yemen'de ne işiniz var? Yemen'e girdiniz, Yemen'i mahvettiniz. Önce bunların hesabını versinler." değerlendirmesini yaptı.

"Biz harekatı terör örgütüne karşı yaptık"

Çavuşoğlu "Bizim harekatımızı eleştirmeleriyle, Yemen'de yapılanları kıyaslayacaksak o zaman gerçekten söylenecek çok söz var. Biz harekatı terör örgütüne karşı yaptık." dedi.

"Yemen'de öyle mi? Yemen'de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) bombalamaları neticesinde on binlerce insan öldü." diyen Çavuşoğlu, "Sivillerden bahsediyoruz. Yine kuşatmalardan dolayı açlıktan ve salgın hastalıklardan ölen yüz binlerce ölen insan var. Önce bunun hesabını versinler. Sizin Yemen'de ne işiniz var? Yemen'e girdiniz, Yemen'i mahvettiniz. Başlangıçta, terörden temizlenecek diye bu oluşuma olumlu bakıyorduk ama daha sonra baktık ki insani dram oluşmuş. Önce bunların hesabını versinler. Her şeye 'Parayı veririz, basarız, kapatırız' anlayışı varsa kusura bakmasınlar. Bu dünyanın bir de öbür dünyası var. Allah'a nasıl hesap vereceksiniz? Bu kadar masum insanı öldürdünüz, süründürdünüz, açlıktan, hastalıktan kıvranıyorlar." ifadelerini kullandı.

Ebubekir el-Bağdadi operasyonu

DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin ölü ele geçirilmesi sürecinde, ABD ile Türk kurumları arasında iş birliği yapıldığını anımsatan Çavuşoğlu, "Bundan sonra, gerek DEAŞ, YPG/PKK ve diğer terör örgütleriyle de mücadelede biz herkesle iş birliği yapmak isteriz çünkü terörün her türlüsüyle mücadele etmezsek, hiçbirimiz güvende olmayız." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ise şunları söyledi:

"Suudi Arabistan'ın problemi ne? Kaşıkçı cinayetinden sonra bu cinayeti örtbas etmediğimiz için ve bu konuda başkaları gibi parayı alıp susmadığımız için bunu ikili mesele haline getirdiler. Oysa bizim için bu ikili bir mesele değildi. Bir insan hunharca öldürüldü ve bu cinayeti işleyenler hukuk önünde hesap vermelidir. Bizim inancımıza göre de bu böyle değil mi? Medeni hukuk içerisinde. Bizim inancımız İslam'a göre bunların hesap vermesi gerekiyor fakat bugüne kadar henüz bunu göremedik. Biz bu konuda birlikte çalışmak istedik ama (onlar) birlikte çalışmak istemediler."

Yorumlar (0)
10
açık