Çavuşoğlu'ndan ABD'ye misilleme sinyali!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programından çıkarılması hakkında değerlendirmede bulundu. "ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz saklımız yok, karşı adımlar atarız." ifadesini kullanan Çavuşoğlu, ABD'ye misilleme sinyali verdi.

GÜNDEM 22.07.2019, 12:29 22.07.2019, 13:00
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye misilleme sinyali!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması ve F-35'lerin Türkiye'ye teslim edilmemesi durumunda bu açığı Rusya ve Çin'den gidereceği yönünde çıkan haberlere değindi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin kendi savunma sanayisine çok önem verdiğini, bu konuda çok ciddi yatırımlarda bulunduğunu ve şu anda ihtiyacının yüzde 70'ini kendisinin karşılayabildiğini bildirdi.

Türkiye'nin kendi savaş uçaklarını, tanklarını, helikopterlerini üretmek için yoğun çaba harcadığını söyleyen Çavuşoğlu, Atak helikopterlerini ve Altay tanklarını örnek verdi.

Çavuşoğlu, "Artık ihracata da başladık. F-16'larımız var, savaş uçaklarımız var. Ama yeni teknolojiler var, ihtiyaç da artıyor." dedi.

"Türkiye'nin ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermek istemesi doğaldır"

F-35'in yeni teknolojiyle üretilen bir uçak olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"O nedenle biz bu projenin ortağı olduk. Bu projenin ortağı olarak yaklaşık 1,4 milyar dolar para ödedik. Dolayısıyla ortağı olduğumuz bir ürünü almak bizim hedefimiz. Ama diyelim ki her şey çok kötü gitti, olmadı, F-35'i de bize vermediler diyelim. Türkiye'nin de yeni nesil uçaklara ihtiyacı var, kendimiz üretinceye kadar. O zaman nasıl S-400 için başka arayışlar içine girdik ve en son S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptıysak, o zaman Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermek ister ve en doğal hakkıdır. Buna da kimse bir şey diyemez. 

'Biz Patriot'u satamadığımız için Türkiye S-400 alıyor' diyen bir yönetimin de yarın diyelim ki en kötü senaryoyu konuşuyoruz, F-35 vermedikleri zaman da Türkiye başka alternatiflere yönelirse söyleyecekleri bir söz olmaz. Türkiye ihtiyacını tabii ki kendi ortak olduğu projeden karşılamak ister ama bu olmazsa başka seçenekleri değerlendirme hakkı vardır. Her şeyden önce bağımsız ve özgür bir ülkenin atması gereken adımları yeri geldiği zaman Türkiye atar, atacaktır."

Çavuşoğlu'nun, F-35'lerin verilmemesi durumunda Türkiye’nin ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidereceğini söylemesi akıllara geçen hafta Rusya'dan gelen Su-35 teklifini getirdi. 

"Yaptırım olursa ABD’ye vereceğimiz cevaplar var"

ABD'nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması durumunda Türkiye’nin nasıl karşılık vereceği sorusuna Çavuşoğlu, "Yaptırım olursa bizim de ABD’ye vereceğimiz cevaplar var." yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, "ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz yok, karşı adımlar atarız. Bu tehdit de değil blöf de değil." dedi.

"Saldırıları durdurma sorumluluğu Rusya'nındır"

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlenen saldırılara da değinen Çavuşoğlu, "Rejimin saldırılarını durdurma sorumluluğu komşumuz Rusya'nındır. Rusya, İran'la beraber rejimin garantörüdür. İdlib mutabakatının sağlıklı şekilde sürdürülmesi gerekiyor. " ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu