Çavuşoğlu: AB'ye yalvarır bir pozisyona düşmedik, düşmeyiz de!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) sığınmacılara yönelik verdiği sözleri tutmadığını kaydederek, ''AB'nin Türkiye'ye daha çok ihtiyacı var. AB'ye yalvarır bir pozisyona düşmedik, düşmeyiz de." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 10.03.2020, 11:35 10.03.2020, 12:19
Çavuşoğlu: AB'ye yalvarır bir pozisyona düşmedik, düşmeyiz de!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) ile Sığınma Zirvesi'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, ''Malumunuz, Cumhurbaşkanımız dün Brüksel'de bir görüşme gerçekleştirdi. Burada sadece göç meselesi değil, AB sürecimiz de güzel bir şekilde değerlendirildi. Zirve yapıcı ve olumlu bir havada geçti fakat sorunları da görüşmek gerekiyor. Michael ise Türkiye ile iyi bir diyalog olmadığı için sorunların yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı, AB'nin hangi sözlerini tutmadığını söyledi. Bize verilen söz 3 artı 3 idi. Birinci 3 milyar dolar bile ödenmedi bize. Bunun nedeni ise hep bürokrasi. Avrupa Birliği'nin ise verdiği sözleri tutmadığını açık." ifadelerini kullandı. 

"Komik kararlar almayın"

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan 18 Mart Mutabakatı'nın içerisinde yüksek diyalogun bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "AB ise bunun tam tersine diyalogu durdurdu. Sizin bize mecburiyetiniz var. Bu gibi komik kararlar almayın." dedi.

"AB'nin Türkiye'ye daha çok ihtiyacı var"

Çavuşoğlu, dün akşam Brüksel'de gerçekleşen görüşmenin önem arz ettiğini belirterek, Öncelikle ilişkileri geliştirmek için de oldukça önemliydi. Yeni bir faza diyalog bakımından geçtik. Ama adımların atılması lazım. AB'nin Türkiye'ye dürüst davranması lazım. AB'nin Türkiye'ye daha çok ihtiyacı var. AB'ye yalvarır bir pozisyona düşmedik, düşmeyiz de. 'Bize gelmesin yeter' anlayışı olmaz. Bize, bizim sınırlarımıza gelmesin' dediler. İdlib'de bu kadar insan sınıra dayanmış. Ama onlar biz bu parayı nereye göndereceğiz, nereden nasıl diyorlar devamlı." açıklamasını yaptı.  

"Türkiye'yi oyalama dönemi tamamen bitmiştir"

Türkiye'nin para peşinde olmadığını ve ilkeli bir tutum sergilediğini aktaran Çavuşoğlu, "2016'nın şartları ile göçmenlerin ihtiyaçları da değişiyor. Dolayısıyla yeni şartlar çerçevesinde ne yapmamız lazım şeklinde görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Biz yapıcı bir çalışmaya hazırız. Artık Türkiye'yi oyalama dönemi tamamen bitmiştir." diye konuştu.  

"9 yıldır Türkiye'de bu yükü çekiyoruz"

Çavuşoğlu, Brüksel'de gerçekleşen zirvede siyasi ve teknik irtibatın sürdürülmesine yönelik karar verildiğini kaydederek, 2016'da İdlib yoktu mesela. Terörle mücadeledeki samimiyetsizlikleri nasıl ortadan kaldıracağız, bugünün şartlarında neler yapabilir diyerek bir görüşme gerçekleştirdik." dedi. 

"Yeni AB yönetimi Türkiye'nin yükünün farkında"

Göçmelerin sınıra dayanmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinin işin ciddiyetini kavradığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "9 yıldır biz Türkiye'de bu yükü çekiyoruz. Göçmen gelmeyince bir şey demiyorlar. Rakamları paylaşınca ise sadece teşekkür ediyorlar. Bu desteğin verilmemesinin tek sebebi ise hissetmemeleriydi. Yeni AB yönetimi ise Türkiye'nin yükünün farkında. Avrupa'nın sınırları Türkiye-Yunanistan sınırından başlamıyor. Avrupa'nın sınırları Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından başlıyor." ifadelerini kullandı.

"Suriye'yi yakıp yıkanlar hep haklı, biz hep haksızız"

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) sürecinin tek taraflı bir süreç olmadığını vurgulayarak, "İki taraflı adım atmamız gerekiyor. Bize uluslararası hukuku hatırlatanlar bunun tam tersini yapıyorlar. Vize serbesti konusun biz üzerimize düşeni yaptık. AB bundan sonra yeni üye istemiyorum dedi. Bu arkadaşlar konuşuyorsa bir kere de AB'ye haksız demiyorlar. Politikaları başarısız demiyorlar. Suriye'yi yakıp yıkanlar hep haklı, biz hep haksızız. Siyasi sebeplerde fasıl açılmasını engelleyenler var. Biz fasılların hepsini açmaya hazırız." şeklinde konuştu.  

"Sığınmacıların üzerine kaynar su döküyorlar"

Sığınmacıların üzerine kaynar su döküldüğünü aktaran Çavuşoğlu, "Bir de bize insan hakları konusunda ders veriyorlar. Türkiye'de böyle bir şey olsa tüm dünya ortaya kalkardı. Bugüne kadar 5 kişiyi öldürdüler. Peki, biz ne yapıyoruz Kızılay görev alıyor, biz göndermekte zorlamıyoruz. Biz yaz aylarının özellikle denizden giden göçmen sayısı artıyor. 455 bin düzensiz göçmeni yakaladık. Bazı göçmen kaçakları ise bu işi legal sanıyorlar. Onlar hakkındaki çalışmalarımız sürüyor." dedi. 

"M4'ün güneyini Ruslar, kuzeyini de biz denetleyeceğiz"

Çavuşoğlu, Moskova'da geçici bir ateşkes tesis edildiğini hatırlatarak, "Ve mutabakat sağladıkları konuları bize verdiler. Her şeyden önce bu ateşkes, İdlib'deki Suriyeli kardeşlerimize yaramıştır. Biz neden mücadele ediyoruz. Sınırlarımızdaki baskıyı azaltmak için, ülkemizdeki sığınmacıların evlerine dönebilmesi için mücadele ediyoruz. Suriye'de sessizliğin hâkim olmasını istiyoruz. Amaç neydi bunu durdurmak. Bu ateşkesi ise kalıcı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. M4'ün güneyini Ruslar, kuzeyini de biz denetleyeceğiz. M4 karayolunun güvenli bir şekilde açılması için neler yapılabilecek, ne yapılmalı konusunda anlaşmaya varmak için Rusya'dan bir heyet geldi. Bugün Ankara'da bir görüşme gerçekleşecek." açıklamasını yaptı. 
 

Yorumlar (0)
32
parçalı az bulutlu