Bunu yapanlar dikkat! Valilik uyardı cezası 617 TL

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada 2005 yılında halka açık park bahçe ve sahillerde uygulanmaya başlanan alkol yasağı uygulamasının devam ettiği hatırlatıldı. Açıklamada yasağa uymayanlara 617 TL ceza uygulanacağı bilgisine yer verildi.

GÜNDEM 30.08.2023, 15:26 Şeyda Gül
Bunu yapanlar dikkat! Valilik uyardı cezası 617 TL

İstanbul Valiliği’nde 17.08.2023 tarihinde yayınlanan genelgede, 30 Mart 2005 tarihli 5236 sayılı kabahatler kanununda yer alan kararların devam ettiği paylaşıldı. Karara göre park, bahçe, mesire alanı gibi halka açık alanlarda alkol tüketimi yasaklandı. Bu kapsamda "toplum düzenini, genel ahlâkı, genel sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla" uygulanmaya başlanan karar, aradan geçen zamanda sık sık delinmeye başlanınca yeniden bir hatırlatma yapıldı.

İstanbul Valiliği uygulamayı hatırlattı

Geçmiş dönem kararının hatırlatılması amacıyla İstanbul Valisi Davut Gül'ün imzasıyla yayımlanan yazıda kanun maddeleri hatırlatıldı. Görevli kolluk ve sorumluların denetimleri tam yapması istenen yazıda, yasağa uymayanların ise cezai yaptırımla cezalandırılması için uyarı yapıldı. Bu kapsamda yasağa uymayanları 617 TL para cezası bekliyor.

Yeni bir uygulama kararı bulunmamaktadır

Valilik açıklamasının kamuoyunda yayınlanmasının ardından kararın yeni alındığını düşünen pek çok kişi tarafından karar tartışmalara neden oldu. Haberlerin ardından bu kez bir bilgilendirme açıklaması yayınlayan valilik açıklamasında, yeni bir karar olmadığı ve eski bir kararın hatırlatıldığı belirtildi. Valilik tarafından alınan alkol kullanım ve satışına ilişkin yeni bir uygulama kararı bulunmamakta olduğu belirtilen açıklamada “Bununla birlikte; 17.08.2023 tarihinde yayımladığımız genelgeyle, 4250 sayılı kanunla belirlenen alkol satış ve kullanım alanlarına ilişkin uygulama yükümlülüklerinin yerine getirilmesinin gerekliliğini ilgili kurumlara (Kaymakamlık ve Belediyeler) hatırlatmış bulunmaktayız” denildi.

Yorumlar (0)