Bozdağ, Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a naklini yorumladı!

Suudi Arabistan hükümetine muhalif görüşleri ile bilinen ve bundan yaklaşık 3.5 yıl önce İstanbul’da öldürülen Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Türkiye’de görülen cinayet davasının Suudi Arabistan birimlerine devrini yorumlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kanuna aykırı bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi. 

GÜNDEM 15.04.2022, 09:48 15.04.2022, 12:59 Murathan Yıldırım
Bozdağ, Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a naklini yorumladı!

26 sanığın yargılandığı ve dünya basını tarafından yakından takip edilen Cemal Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’ın adli birimlerine devredilmesine onay çıktı. Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen uzun süre dünya gündemini meşgul eden cinayet ile ilgili dava Türkiye’de görülüyordu. 

“Bu alınan kararların kanuna aykırı bir yanı yoktur, kanuna uygundur”

Davanın Suudi Arabistan adli birimlerine nakil kararını yorumlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Cemal Kaşıkçı davasını durdurma kararı almıştır. Bunun yanı sıra davanın Suudi Arabistan birimlerine devrine de karar vermiştir. Bu alınan kararların kanuna aykırı bir yanı yoktur, kanuna uygundur. Bu davanın düştüğü anlamına gelmiyor. Yargı yetkisinin devri de değildir. Tüm bu gerçekleri bilmelerine rağmen bazı kesimlerin bunun tersine yorumları, siyasi hedeflerle gerçekleştirilen bir çarpıtma girişimidir” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu