Böylesi görülmedi: Öğrenciler dersteyken okula haciz geldi

İzmir'de 84 öğrencisi olan özel okula yönelik haciz cezası sebebiyle öğrenciler ve öğretmenler binadan tahliye edildi. Okulların tatiline 3 hafta kala ve öğrenciler dersteyken okulun boşaltılmasına öğrenciler, veliler ve okul yönetimi tepki gösterdi.

GÜNDEM 18.05.2022, 12:26 Ömer Aksan
Böylesi görülmedi: Öğrenciler dersteyken okula haciz geldi

İzmir'in Konak ilçesinde hizmet veren Özel İzmir Saranel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul kurucusu ile arazi sahibi arasındaki kira anlaşmazlığı sebebiyle boşaltıldı.

Ders sırasında haciz geldi

Öğrenciler ve öğretmenler dersteyken okula gelen arsa sahibinin avukatları ile icra avukatları okulun boşaltılmasını istedi. Okul personelinin karşı çıkışına rağmen haciz işlemleri devam ederken, aniden kapı dışarı edilen öğrenciler şoke oldu ve evlerine döndü. Tahliye kararından sonra okuldaki 84 öğrenci, 4 personel ve 15 öğretmen kapı dışarı edildi. Henüz sınavlarının bitmediği ve okulların kapanmasına az bir zaman kala yapılan bu işlemi yanlış bulduklarını belirten öğrenciler ve veliler, yaşananlara tepki gösterdi.

İş insanı Tunç Kip'e ait olduğu iddia edilen okul arazisinin, uzun süredir okul kurucusu ile yaşadığı kira anlaşmazlığı yüzünden yaşanan haciz nedeniyle mağdur olan öğrenciler, bundan sonra ne yapacaklarını düşünmeye başladı. Öğretmen ve öğrencilerin derste olduğu sırada yaşanan tahliye nedeniyle okul yönetimi, okullar kapanana kadar en azından süre tanınması gerektiğini, söz konusu işlemin doğru olmadığını ifade etti. Çocuklarının henüz sınavlara giremediğini ve 3 haftalık sürede ne yapacaklarını bilmediğini belirten veliler, tahliye kararına tepki gösterdi. Okulda kayıtlı olan 84 öğrenci, haklarını arayacaklarını belirttiler.

Okulda öğrenim gören 12. sınıfta okuyan çocuğunun mağdur olduğunu söyleyen velilerden Ayşe Gülen Mehtercibaşıoğlu, bundan sonra ne yapacaklarını düşünmeye başladıklarını dile getirdi.

“Sürekli haciz memurlarını görüyorum”

Mehtercibaşıoğlu, "Kızım burada 12. sınıfta okuyor ve mezuniyetlerine bir aydan kısa bir zaman kaldı. Sınavları bitti, stajı yarım kaldı. Bu, etik değil. Karşı binada oturuyorum ve buraya devamlı olarak haciz memurlarının geldiğini görüyorum. Haklarımızı sonuna kadar kullanacağız, artık ne gerekiyorsa yapacağız. Kafamız çok karışık gerçekten" açıklamasını yaptı.

“Bizi hangi okul alacak?”

Okulun tahliye edilmesi kararından sonra 11. sınıf öğrencisi Arda Sayın, söz konusu kararın doğru olmadığını ve büyük mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Sayın, "Öğrenciler ve öğretmenler dersteyken, eğitim devam ediyorken, bu yaşananların doğru olmadığı düşüncesindeyiz. Onlar yasal olarak değerlendirse de biz yanlış buluyoruz. Okulların kapanmasına bir ay gibi bir süre kala hangi okul bizi alacak? Önümüzdeki yıl üniversite sınavımız varken bu yaşananlar bizim için kötü oldu. Bu kadar öğrenci rezil oldu. Hakkımızı helal etmiyoruz" dedi.

Öğrencilere polisli tahliye

Okulun boşaltılması sebebiyle öğrencilerin mağdur olduğunu ve üniversiteye bile belki giremeyeceğini belirten Özel İzmir Saranel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Muhasebe Sorumlusu Batuhan Özgül, yaşananları anlattı.

Özgül, "Kurucumuz ile arazi sahibi arasında bir anlaşmazlık yaşanmış. Kira ile ilgili yaşanan bu anlaşmazlık sebebiyle mahkemelik olmuşlar ve tahliye kararı çıkmış. Daha önce de haciz memurları geldiler fakat tahliye ile ilgili herhangi bir şey söylemediler. Bugün de arazi sahibinin avukatı haciz memurlarıyla birlikte geldi ve okulu tahliye etmemizi, öğrencileri okuldan çıkarmamızı talep ettiler. Okula polis çağırarak öğrencileri tahliye etmeye başladılar. Biz bu olaya şu an ticari olarak bakmıyoruz, bu çocukların geleceği burada söz konusu. Yasalara uygunmuş. Öğrenciler perişan oldular. Sınavlarına giremediler, karneleri ne olacak, belirsiz" sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu