Bölgede internet ve GSM operatörleri kapatıldı!

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla birlikte bölgede tüm internet bağlantılarının kesildiği ve GSM operatörlerinin kapatıldığı ifade edildi.

GÜNDEM 09.10.2019, 19:05 09.10.2019, 20:42
Bölgede internet ve GSM operatörleri kapatıldı!

Türkiye saat 16:00'da Fırat'ın doğusuna Barış Pınarı Harekatını başlattı. Harekatta belirlenen terör hedeflerine havadan müdahale başladı.

Harekatın başlamasının ardından bölgede tüm internet bağlantılarının kesildi ve GSM operatörlerinin kapatıldı.

Harekatta ASELSAN tarafından geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi önemli bir rol üstleniyor.

Koral nedir?

"Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyor. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getirilir. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyor."
 

Yorumlar (0)
13
açık