Boğaziçi Üniversitesi’nin imara açılması hakkında Çevre Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı 

SİT alanı statüsünde olan Boğaziçi Üniversitesi’nin imara açılması iddiaları karşısında Çevre Bakanlığı açıklamada bulundu. Yazılı olarak yayınlanan açıklamada bu iddiaların doğruyu yansıtmadığı bildirildi. 

GÜNDEM 08.10.2021, 12:05 09.10.2021, 11:26 Başak Çetin
Boğaziçi Üniversitesi’nin imara açılması hakkında Çevre Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı 

Boğaziçi Üniversitesi ve çevresindeki arazi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi ile “Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmişti. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 8 Eylül 2021 tarihinde duyurduğu bu karar sonrasında bazı çevreler, doğal SİT alanı olarak kabul edilen bölgenin imara açılacağını iddia etmişti.  "Araziyi imara açmak kanuna aykırı” 

Konunun büyümesi ve farklı iddiaların ortaya atılması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi ve çevre arazisine yönelik herhangi bir imar planının bulunmadığı ve bunun, provokatif bir eylem olduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada, SİT alanı olarak belirlenen bölgede imar planının uygulanmasının kanuna aykırı olduğu da aktarıldı. 

Yorumlar (0)
15
açık