BM'ye PKK ile anlaşma tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, BM'nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile çocuk savaşçıların bırakılması için anlaşma imzalanmasını şiddetle kınadı. Bakanlık, terörle mücadelede ön sırada bulunması gereken BM'nin, bir terör örgütüyle anlaşma yapmasının hiçbir şekilde izah edilemeyeceğini bildirdi.

GÜNDEM 02.07.2019, 13:26 02.07.2019, 13:43
BM'ye PKK ile anlaşma tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba'nın, PKK teröristi 'Ferhat Abdi Şahin' ile BM'nin Cenevre Ofisi'nde üyelerin bilgisi dışında görüşerek anlaşma imzalamasını şiddetle kınadı.  

Bakanlığın yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gamba'nın terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki sözde SDG'ye komutanlık eden PKK teröristi 'Ferhat Abdi Şahin' ile BM'nin Cenevre Ofisi'nde üyelerin bilgisi dışında bir araya gelerek 'Eylem Planı' imzalaması, BM adına son derece vahim bir gelişmedir, şiddetle kınıyoruz." 

Türkiye'nin, söz konusu gelişmenin ardından BM makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Terörle mücadelede ön sırada bulunması gereken BM'nin, bir terör örgütüyle anlaşma yapması hiçbir şekilde izah edilemez. Bu durum aynı zamanda BM'nin terörizmle ilgili aldığı kararların bizzat BM tarafından açık bir ihlalidir." 

"BM'nin terör örgütünü muhatap alması asla kabul edilemez"

BM'nin terör örgütü PKK/PYD/YPG'nin çocuklara karşı zorla silah altına alma dahil en ağır insancıl ve uluslararası hukuk suçlarını işlediğini doğrulamasının, terör örgütünün sicilinin bir kere daha gözler önüne serilmesi bakımından önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, "Ancak BM'nin bu sorunu çözmek için eli kanlı terör örgütünü muhatap alması asla kabul edilemez." ifadesi kullanıldı.

Ne olmuştu?

BM, 'SDG' ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile 'bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması' amacıyla resmi törenle bir anlaşma imzalamıştı. 

BM'den yapılan açıklamada, 'SDG'nin, bu anlaşmayla çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve erkek çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu konuda önlemler almayı taahhüt ettiği' kaydedilmişti. 

BM raporuna göre, 2016 yılında YPG/PKK bünyesinde 46 çocuk savaşçı bulunurken, bu sayı 2017'de yaklaşık 5 kat artarak 224'e yükselmişti. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu