BM'den Yunanistan'a "Türkiye" uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), Yunanistan'ın, Türkiye üzerinden gelen göçmenlerin iltica başvurularını askıya almasının uluslararası hukuka göre hiçbir yasal dayanağının olmadığını açıkladı.

GÜNDEM 06.03.2020, 14:24 06.03.2020, 15:18
BM'den Yunanistan'a "Türkiye" uyarısı

OHCHR (Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği), Yunanistan'ın sığınmacıların iltica başvurularını askıya almasının uluslararası hukuka göre hiçbir yasal dayanağı olmadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) sözcülerinden Liz Throssell, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında, Anadolu Ajansı muhabirinin "Yunanistan'ın sığınmacılara karadan ve denizden ateş etmesi, botlarını batırması ve 3 sığınmacıyı öldürmesine" ilişkin sorusunu yanıtladı.

OHCHR sözcüsü Liz Throssell, "Sınırın gerek Yunanistan gerekse Türkiye tarafında bir mevcudiyetimiz bulunmuyor fakat elbette orada neler oldu ve neler oluyor bunlara dair bize ulaşan raporlar var." diye konuştu.

"İnsan hakları kuralları, göçmen hukukunda da geçerli"

Sınırda yaşananları doğrulayacak durumda olmadıklarını savunan OHCHR sözcüsü Liz Throssell, insan hakları kurallarının göçmen hukukunda tam olarak geçerli olduğu uyarısında bulundu.

Yunanistan'ın yasal dayanağı yok

OHCHR sözcüsü Liz Throssell, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, ülkesinin bir ay boyunca sığınma başvurularını durduracağını bildirmesiyle ilgili de şu karşılığı verdi:

"Uluslararası mülteci hukukuna göre, Yunanistan'ın, sığınmacı prosedürlerini askıya almasının yasal bir dayanağı yok."

BMMYK tarafından 2 Mart'ta yapılan açıklamada ne "1951 Mülteci Sözleşmesi" ne de "AB mülteci hukuku"nun, sığınma başvurularının kabulünün askıya alınması için bir yasal dayanak oluşturduğu vurgulanmıştı.

Yunanistan uluslararası hukuku çiğniyor

Uluslararası hukuk ile mültecilere dair uluslararası sözleşme ve mutabakatlara göre, kendilerini güvende hissetmeyen, savaş ve benzeri korkular sebebiyle ülkelerini terk eden her insanın başka bir ülkeye sığınma hakkı bulunuyor.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 14. maddesinde de "Herkes zulüm karşısında başka ülkelerde sığınma talebinde bulunma ve sığınma hakkından yararlanma hakkına sahiptir." ibaresi yer alıyor.

Avrupa Birliğinin (AB) göç politikasını şekillendiren ve hala üzerinde çalıştığı "Ortak Avrupa İltica Sistemi"ne göre ise "kendi vatanında ciddi zulüm ve zarar tehdidiyle karşı karşıya kaldığı için kaçan ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan kişilere" iltica verilmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
22
açık