Bir koronavirüs önlemi daha: Askıya alındı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere ilişkin, "Tüm özel sağlık hizmeti sunucularında zorunlu olan Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulaması geçici süreyle askıya alındı." açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 13.03.2020, 12:17 13.03.2020, 12:58
Bir koronavirüs önlemi daha: Askıya alındı!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının tespit edilmesinin ardından yoğun önlemler alınmaya başlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında tüm özel sağlık hizmeti sunucularında zorunlu olan "Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi"nin (BKDS) geçici süreyle askıya alındığını bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, "Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi"nin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1 Aralık 2013 itibarıyla zorunlu hale getirildiğini anımsattı.

"Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi belgelerle başvuru yapılabilecek"

Hastaların uygulama dâhilinde avuç içi veya parmak izini okutarak muayene olduklarını belirten Selçuk, "Avuç içi ve parmak izi sisteminde bir temas söz konusuydu. Biz de bulaşıcı hastalık riskine karşılık bir dizi tedbir almayı öngördük. Bunlardan biri de, 11-31 Mart 2020 tarihleri arasında özel sağlık hizmeti sunucularındaki BKDS uygulama zorunluluğunu askıya almak oldu. Vatandaşlarımız sağlık hizmetinden yararlanabilmek için TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi belgelerle hastanelere muayene başvurusu yapabilecek." açıklamasını yaptı. 

"Hiçbir virüs tedbirimizden daha güçlü değil"

Selçuk, Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi" (BKDS) uygulamasının önlem amaçlı durdurulduğunu aktararak, "Yeni tip koronavirüsle ilgili önlemleri Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda vakitlice alıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi, hiçbir virüs tedbirimizden daha güçlü değildir." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
23
açık