"Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusuna düzenlenmesi beklenen operasyon öncesi ABD askerlerinin bölgeden çekilmeye başladığını bildirdi. Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Kararlılığımız sürüyor. Terör örgütlerinin tehditlerini kabul etmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 07.10.2019, 10:46 07.10.2019, 11:16
"Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik"

Fırat'ın doğusuna yapılması düzenlenen operasyon öncesi ABD askerlerinin çekilmesi başladı.

Uluslararası haber ajansı Reuter'ın iddiasını doğrulayan Erdoğan, Sırbistan'a hareketi öncesi düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

"Akşamki görüşmemizden sonra sayın başkanın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor. Bu yeni bir şey değil, geçmişi olan bir şey. Sayın Trump talimatını vermişti, çekilmeyi emretmişti. Ama bu gecikmişti. Dün akşamki görüşmeden sonra bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Verilmiş bir kararımız var. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Kararlılığımız sürüyor. Terör örgütlerinin tehditlerini kabul etmemiz mümkün değil."

"10 bin DAEŞ'li sayısı abartılı"

Suriye'de tutuklu bulunan 10 bin DAEŞ'linin sorumluluğunun Türkiye'ye verileceğine yönelik Beyaz Saray açıklamasına ilişkin Erdoğan, rakamların abartılı olduğunu belirterek, "Şu anda orada cezaevlerinde olan bazı rakamlar var. Bu konuyla ilgili bizim de bir yaklaşım tarızımız var. DAEŞ'lilerin kontrolünü kendi elimizden çıkarmalıyız, artık yetti diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir kendileri bir çalışma yapacaklar. Ne gibi bir adım atalım ki cezaevindeki DAEŞ'lileri derdest edelim." diye konuştu.

"Bölgedeki gelişmeleri ele alacağız"

ABD Başkanı Donald Trump ile yapılması planlanan görüşmeye ilişkin bilgi veren Erdoğan, "Büyük ihtimalle önümüzdeki ayın ilk yarısında bu ziyareti gerçekleştireceğiz. Washington'da bu ziyaret olacak. Türkiye-ABD ilişkileri ve bölgedeki gelişmeleri ele alma fırsatımız olacak." ifadelerini kullandı.

"F-35 uzayan bir süreç oldu"

Görüşmedeki gündem maddelerinden birinin de F-35 konusu olacağını ifade eden Erdoğan, "F-35 uzayan bir süreç oldu. Görüşmede bunu karara bağlamak istiyoruz. Ödemelerde biz aksama yapmıyoruz. 1,4 milyar dolarlık ödeme yaptık. Bu konuyu ele alacağız." dedi. 

Yorumlar (0)
14
hafif yağmur