Bin kişiye mezar olan Rönesans Sitesi'nin mühendisi tutuklandı!

Hatay'ın Antakya ilçesindeki Rönesans Sitesi, 6 Şubat'taki depremlerde yaklaşık bin kişiye mezar olmuştu. Daha önce müteahhidi ile yapı denetim sorumlusu da tutuklanan sitenin mühendislerinden E.D. (47) hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Yakalanan E.D'nin tutuklandığı bildirildi.

GÜNDEM 22.09.2023, 21:11 22.09.2023, 21:19 Hakan Öksüz
Bin kişiye mezar olan Rönesans Sitesi'nin mühendisi tutuklandı!

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok zarar gören illerden biri de Hatay oldu. Kentteki Rönesans Sitesi'nde yıkılan binalar, yaklaşık bin kişiye mezar oldu.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu, ölüm ve yaralanmalara sebebiyet veren binalar ile ilgili kusurlara yönelik çalışma başlattı. Binaların yıkılmasında sorumluluğu bulunan kişilerin tespit edildiği, çalışmaların sürdüğü kaydedildi. 

Rönesans Sitesi, 2012'de inşa edilmişti

Antakya ilçesindeki Ekinci Mahallesi İnönü Bulvarı'nda yer alan Rönesans Sitesi, soruşturma kapsamında yakın merceğe alındı. 

2012'de inşa edilen ve depremde yaklaşık 100 kişinin ölümüne neden olan sitenin mühendislerinden olan E.D'ye (47) yönelik yakalama kararının çıkarıldığı bildirildi. Karar sonrası harekete geçen ekipler, şüpheliyi yakaladı. Mühenzi E.D'nin tutuklandığı bilgisi geldi. 

Sitenin müteahhidi ile yapı denetim sorumlusu da tutuklanmıştı

Rönesans Sitesi'nin müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, yurt dışına kaçmaya çalıştığı esnada 11 Şubat'ta İstanbul Havalimanı'nda yakayı ele vermişti. 21 Mart'ta ise Rönesans Sitesi'nin yapı denetim sorumlusu Ali Onur Çinçinoğlu tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)