Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Kısıtlamalar 10 güne kadar kalkabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit açıklamalarda bulundu. Vakaların oldukça azaldığını ve var olan kısıtlamaların da 10 gün içerisinde vakaların binin altına düşmesi ile beraber kaldırılacağını vurgulayan Yiyit 2 yıllık zorlu sürecin artık sonuna gelindiğini aktardı. Türkiye’nin tüm dünyaya salgınla nasıl mücadele edileceğini gösterdiğini söyleyen Yiyit yeni bir virüs tehlikesi olması halinde buna en hazırlıklı ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi.

GÜNDEM 02.05.2022, 17:26 Tayfur Bal
Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Kısıtlamalar 10 güne kadar kalkabilir

Memleketi Karabük'te polis evinde gerçekleştirilen protokol bayramlaşmasına katılan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit açıklamalarda bulundu. Kovid-19 gibi bir salgının nasıl en ideal şekilde yönetileceğini dünyaya gösterdiklerini belirten Yiyit bunun meyvelerini şu anda aldıkların dile getirdi. Omicron varyantının hızlı yayılmasına karşın eski tip virüsler gibi ciddi bir hastalığa yol açmadığına dikkat çeken Yiyit sözlerine şu şekilde devam etti:

Vaka sayıları olabildiğince aşağıya doğru iniyor. Şu an yapılan toplantılarda mevcut varyantın sağlık sistemimize büyük bir yük getirmeyeceği görüşü belirtildi. Aşağıya olan iniş trendi de devam edecek gibi gözüküyor. Bilim Kurulu için son toplantıyı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik ve bundan sonra gerekmedikçe toplantı yapmama kararı aldık. Pandeminin getirdiği sorunların hepsinden kurtulmaya karar verdik. Şu anda sadece hastanelerde ve toplu taşımada maske takılıyor. Ancak bunların da önümüzdeki bir haftalık süreçte ya da 10 günde vaka sayılarının binin altına düşmesi ile beraber kalkacağını düşünüyorum.

“2 yıllık zorlu süreç geride kaldı”

Şu anda virüs hızlı bir şekilde yayılıyor olsa da bu haliyle bir üst solunum yolu enfeksiyonuna dönmüş durumda. Bu da bizi rahat hareket etmeye itti. Normal bir gripte nasıl tedbirler alınıyorsa bunda da benzer adımlar atmaya karar verdik. Gribin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde bireysel tedbirlerin arttığı bir yol haritası seçiyoruz. Artık hasta olanların kendi tedbirini alacağı bir dönem başladı. Virüs bu şekilde devam etmesi halinde herkese geçmiş olsun diyebiliriz. 2 yıllık zorlu süreç geride kaldı. Bundan sonra daha ciddi sıkıntılar yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Rakamlar en azından bize bunu gösteriyor. Sonbahar mevsimi yaklaştığında tekrar oturup durum değerlendirmesi yapacağız ama şu anda endişelenmemizi gerektirecek bir durum yok.

“Şu anda ülkemize sağlık turizmi patlaması yaşanıyor”

Kovid-19 sürecinde virüs daha ülkemize girmeden önce bilim kurulları oluşturuldu ve tedbirler alındı. Hastanelerimizi büyüttük ve kendi aşımızı ürettik. Bunu dünyada başarabilen 9 ülkeden biri olduk. Sağlık anlamında hızlı ve etkili kararlar alabilen bir ülke olduğumuzu gösterdik. Kovid-19 sürecinde tüm dünyaya böyle bir salgının nasıl yönetilebileceğini göstermiş olduk. Bunun meyvelerini yemeye başladık. Şu anda ülkemize sağlık turizmi patlaması yaşanıyor. Bu durum Türkiye’nin pandemi sürecini çok iyi yönettiğini ve sağlık sisteminin ciddi bir sınav verdiğini gösteriyor. Sağlık çalışanlarımız dünyanın her yerinden talep görüyor. Normal şartlar altında ülkelerin çoğu başka yerlerde yetişmiş sağlık personelini almak istemezler. Eskiden insanlar üst düzey tedavi için yurt dışına giderdi ancak bu durum şu anda tersine dönmüş durumda.

“Yeni bir tehlike olması halinde o tehlikeye en hazırlıklı ülke Türkiye”

Prof. Dr. Yiyiy yeni bir virüsün ya da yeni bir varyantın ülkeye girme riskinin şu anda bulunmadığını vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti:

Böyle bir şeyin söz konusu olması durumunda da ne kadar hazırlıklı olduğumuzu hep beraber gördük. Sağlık altyapımız oldukça güçlü ve güçlenerek de devam ediyor. Biz artık aşı bile üretmeyi başarmış bir ülkeyiz. Bir sonraki aşamada böyle bir hazırlık dönemi de olmayacak çünkü şu an bu aşamayı geçmiş bulunmaktayız. Filyasyon ve benzeri aşı sistemleri gibi zaten oturmuş ve hazır halk sağlığı uygulamalarımız bulunuyor. Yeni bir tehlike olması halinde o tehlikeye en hazırlıklı ülkenin Türkiye olduğunu söyleyebilirim. Şu an endişelenmemizi gerektirecek bir durum bulunmuyor. Artık maskesiz ve mesafesiz bir şekilde el sıkma ve kucaklaşma zamanı geldi. Bunun değerini ve kıymetini bilerek herkesin kendinin doktoru ve hemşiresi olması gerekiyor. Kendimizi hasatlıklara karşı korumalıyız. Görünürde ülkemiz için herhangi bir tehdit bulunmuyor.

Yorumlar (0)
19
açık