Belçika'dan Türkiye'ye cevap!

Belçika Yüksek Mahkemesinin PKK bağlantılı kişilerin yargılanmasını önleyen kararı onaylamasına Türkiye'den sert tepki geldi. Belçika, Türkiye'den gelen tepki karşısında tansiyonu düşürmek için "Bu karar, PKK'nın Belçika'da yargılanamayacağı anlamına gelmez. PKK bir terör örgütüdür. Belçika ve Türkiye arasındaki ilişkiler uzun süredir devam eden sağlam ve güvene dayalı iş birliğine dayanmaktadır." cevabı verdi.

GÜNDEM 29.01.2020, 11:43 29.01.2020, 11:58
Belçika'dan Türkiye'ye cevap!

Belçika Yüksek Mahkemesinin "PKK bağlantılı kişilerin yargılanmasını önleyen kararı" onaylamasına Türkiye Dışişleri Bakanlığından sert tepki gelmişti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin de müdahil olarak katıldığı "Ariadna Davası"nda Belçika Yüksek Mahkemesi'nin onama kararına tepki gösterilmişti.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında "Belçika Federal Savcılık yetkilileri, Belçika Yüksek Mahkemesinin terör örgütü PKK bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı Federal Savcılığın 2010 senesinde başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını engelleyen Belçika İddianame Odası kararını onayladığını bildirmiştir. Bu karar hukukun açıkça ayaklar altına alınmasıdır" denilmişti.

Belçika Dışişleri Bakanı'ndan açıklama geldi

Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin, Belçika Yüksek Mahkemesinin PKK terör örgütüyle bağlantılı kişilerin yargılanmasını engelleyen kararı onaylamasının "PKK'nın Belçika'da yargılanamayacağı anlamına gelmediğini" ifade ederek, "Karar, Belçika devletinin terörizmle mücadelede uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini etkilememektedir." açıklamasında bulundu.

Belçika'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin'in, Belçika Yüksek Mahkemesinin, bölücü terör örgütü PKK bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı savcılığın 2010 senesinde başlattığı soruşturmanın yargıya taşınmasını engelleyen Belçika İddianame Odası kararını onaylamasına yönelik karar hakkında açıklama yaptığı bildirildi.

Yazılı açıklamada, Belçika Yüksek Mahkemesinin "Ariadna" olarak bilinen davada temyiz başvurusunu kabul etmediği ve böylelikle Brüksel Temyiz Mahkemesinin 2019 yılının Mart ayında aldığı bölücü terör örgütü PKK mensuplarının yargılanamayacağı yönündeki kararını onadığı hatırlatıldı.

"PKK terör örgütüdür"

Kararın, PKK terör örgütü ile bağlantılı kişi ve kuruluşlara karşı, Belçika'nın terörle mücadele mevzuatı temelinde 2008 yılında başlatılan kovuşturmalara kesin bir son verdiği bildirilen açıklamada, AB (Avrupa Birliği) ve diğer ülkelerdeki ortakları gibi Belçika hükümetinin pozisyonunun tartışmasız olduğu ve "PKK'nın bir terör örgütü olduğu ve öyle kalacağı"nın altı çizildi.

Yazılı açıklamada, Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin'in, Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe aracılığıyla Ankara'ya, dün alınan kararın yürütmeden tamamen bağımsız olan yargının bir ifadesi olduğu ve tüm paydaşlar tarafından bu şekilde anlaşılması gerektiğini dile getirdiği kaydedildi.

"Bu karar, PKK'nın Belçika'da yargılanamayacağı anlamını taşımıyor"

Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin'in ifadelerine yer verilen açıklamada, "Belçika'nın, PKK ve iştiraklerinin, terör eylemlerine katılan kişiler, gruplar ve kuruluşlar listesine dahil edilmesini savunmaya devam edeceği" kaydedilerek, "Yargı organlarının da, PKK'ya bağlı kişi ve kuruluşların kovuşturulmasında Avrupalı ve diğer ortaklarıyla iş birliği yapmaya devam edeceği" belirtildi.

"Türkiye ile ilişkilerimiz sağlam" vurgusu

Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin, açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

"Bu karar, PKK ve iştiraklerinin Belçika'da yargılanamayacağı anlamına gelmez. Herhangi bir zamanda, suçlu oldukları ceza kanunu kapsamındaki suçlar ve diğer suçlar için her zaman takibe uğrayabilirler. Karar, PKK veya bağlı kuruluşlarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere, Belçika devletinin terörizmle mücadelede uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini etkilememektedir. Belçika, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye, geleceğe yönelik sürekli yüksek düzeyli bir siyasi diyaloğun sürdürülmesine ve terörizmle mücadele, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı da dahil olmak üzere, ortak çıkarlarına bağlı kalmaya devam edecektir. Belçika ve Türkiye arasındaki ilişkiler uzun süredir devam eden sağlam ve güvene dayalı iş birliğine dayanmaktadır. 1952'den beri aynı askeri ittifakta buluşan müttefik iki ülke, uluslararası iş birliğinin her alanında iş birliği yapmaktadır." 

İki ülkenin son yıllarda güçlü bir şekilde büyüyen kültürel, ekonomik, ticari ve turistik ilişkilerinin yanı sıra dostluğa dayalı insani bağlarla bağlandığının altını çizen Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin, "Bunun kanıtı olarak, 1960'lı yıllardan beri Belçika'da güçlü bir Türk toplumunun varlığı, ülkelerimiz arasındaki bağın ve ilişkilerimizin gelişmesi için önemli bir itici güçtür." dedi.

Olay

Belçika Federal Savcılığı, 2010 yılında "terör örgütü PKK bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı" soruşturma başlatmıştı.

Belçika İddianame Odası ise, Belçika Federal Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın yargıya taşınmasını önleyen bir karar almıştı.

Belçika Yüksek Mahkemesi ise Belçika İddianame Odası tarafından alınan bu kararı onadı.

Yorumlar (0)
16
açık