Bayram namazını Kıbrıs'ta kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İki bayramı birlikte kutluyoruz'

Kurban Bayramı’nı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geçiren ve Cumhur İttifakı’ndaki parti liderlerinin eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazını Lefkoşa’da bulunan Hala Sultan Cami’sinde kıldı ve namazın ardından önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 20.07.2021, 09:51 Ömer Aksan
Bayram namazını Kıbrıs'ta kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İki bayramı birlikte kutluyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı’nı geçirdiği KKTC’de, bayram namazını da Lefkoşa'daki Hala Sultan Cami'sinde kıldı.

Erdoğan’a, birçok isim eşlik etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, eşlik etti.

AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın dışında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da KKTC'deki ziyarette bulunuyor.

Namazdan sonra açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'nin, Azerbaycan tarafından tanımasına yönelik "Bu anlamda tereddüt edecek bir şey yok. Bu konuları İlham Aliyev kardeşim ile de devamlı görüşüyoruz." açıklamasında bulundu.

Oğuzhan Asiltürk sorusuna yanıt

Oğuzhan Asiltürk'ün de ziyarette bulunmasına yönelik soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Oğuzhan Asiltürk Bey, Kıbrıs Barış Harekatı'nın gerçekleştirildiği dönemde Erbakan hocamızın yakın çalışma arkadaşlarından biriydi. O süreçte üst düzey bir görev almış olan siyasi isimlerden biriydi. Bu ziyareti gerçekleştirirken Oğuzhan Bey'i kafilemize katalım istedik. Bunun dışında hocamızın mahdumunu da davet etmek istedik. Yine o dönemin kadrosundan Temel Bey'i de buraya davet ettik. Bu davetleri, beraberliği sağlayarak burada olma isteğiyle yaptık. Demokratik Sol Parti'nin genel başkanını da nitekim bu ziyarette aramıza aldık. Merhum Ecevit'in makamında bulunduğu için şu anda bizimle beraber. Bizim derdimiz beraberliği sağlamak ve bu beraberliği daha güçlü hale getirmek." açıklamasını yaptı.

“İki bayramı birlikte kutluyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs'ın kurtuluş mücadelesinin 47. yıl dönümünü birlikte kutlayacağız. İki bayramı bir arada kutlama fırsatımız bulunuyor. Bununla beraber biliyorsunuz toplu açılışlarımız da olacak. Kuzey Kıbrısımıza ciddi anlamda canlılık getirme imkanı bulacağız." sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0)
20
açık