Bayram geldi, ustaların baklava mesaisi arttı

Türkiye’de bayramların en vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelen baklavada sipariş çılgınlığı yaşanıyor.

GÜNDEM 11.05.2021, 11:20 12.05.2021, 10:08
Bayram geldi, ustaların baklava mesaisi arttı

Günlük 200 kilogram baklava üretimi yapan yerler yoğun siparişler nedeniyle üretimini 400 kilogramın üzerine çıkardı.

Bayram öncesi siparişler arttı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, taleplerin artması nedeniyle gelen tüm siparişlere olumlu cevap verebilmek için günde 200 kilogramlık baklava üretim kapasitesini yeni alınan kararla birlikte günlük 400 kilogramın üzerine çıkardı.

Gıda Mühendisi ve Ankara Halk Ekmek Fabrikası Üretim Sorumlusu Şengül Mutlu, hijyenik bir ortamda üretim yapıldığını belirterek, “Burada ürettiğimiz tüm ürünlerimizde kalite bakımından birinci sınıf ürünler kullanılıyor. Gerçek şeker, gerçek buğday ve ceviz. Özellikle baklava üretimi malzemeleri arasında en mühim olanlarından cevizleri görüp tadarak alıyoruz. O sebeple burada üretilen baklavalarımızı insanlarımız gönül rahatlığı içinde tüketebilirler” dedi.

Cevizli ve fıstık baklavaların 213 derecelik bir ısıda 45 dakika kadar fırınlandığını ve üretim aşamasında kullanılan tereyağının yüzde 100 organik olduğunu söyleyen Ustabaşı Adem Rıfat Ayhan ise baklavanın tam kıvamında olabilmesi için içerisinde kullanılacak tüm malzemelerin kaliteli olmasının şart olduğunu dile getirdi.

Halk Ekmek satış yerlerinde, fıstıklı baklavanın kilosu vatandaşlara 69 liradan satılırken, cevizli baklava ise 49 TL’den satılıyor.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu