‘Başörtülü’ öğrenciyi okula kabul etmeyen müdüre hapis cezası

Kağıthane'de bir koleje staj için gelen başörtülü öğrenciyi, başörtüsü nedeniyle kabul etmeyen okul müdürü, 'eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi' suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

GÜNDEM 09.07.2024, 17:20 10.07.2024, 16:32 Buse Önder
‘Başörtülü’ öğrenciyi okula kabul etmeyen müdüre hapis cezası

Kağıthane’deki bir koleje staj için yönlendirilen başörtülü öğrenci Nezaket Akbulut’un, başörtüsü nedeniyle staja kabul edilmediği iddiasıyla ilgili dava sonuçlandı. Okul müdürü Özlem Öztoprak’ın yargılandığı dava, İstanbul 14. Asliye Mahkemesi’nde görüldü. Davada, tarafların avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Birimi avukatı hazır bulundu.

Başörtüsü nedeniyle staja başlatılmadı

Savcılık mütalaasında, sanık Öztoprak’ın, Nezaket Akbulut’u başörtüsü nedeniyle staja başlatmadığını belirtti ve “kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Sanık avukatı beraat talep ederken, müşteki avukatı sanığın cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, Özlem Öztoprak’a 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Eğitim hakkı engellendi

İddianamede, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Nezaket Akbulut’un, staj için yönlendirildiği kolejde, müdür Özlem Öztoprak’ın başörtüsü nedeniyle staja kabul edilmeyeceğini söylediği belirtildi. Akbulut’un bu nedenle mağdur olduğu, olay günü yanında olan arkadaşının da bu durumu doğruladığı ifade edildi. İddianamede, başörtüsü takmanın mevzuata aykırı olmadığı ve Öztoprak’ın hukuka aykırı davranarak Akbulut’un staj yapma ve eğitim hakkını engellediği vurgulandı.

Müdüre 3 yıl 4 ay hapis

Özlem Öztoprak, "kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yorumlar (0)