Başkent’te orman yasağı: Girişler durdurulacak!

Ankara'da orman yangınlarını önlemek amacıyla, 15 Haziran 2024 ile 30 Eylül 2024 tarihleri arasında milli parklar, mesire alanları ve tabiat parkları dışında kalan ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

GÜNDEM 12.06.2024, 13:28 13.06.2024, 09:39 Buse Önder
Başkent’te orman yasağı: Girişler durdurulacak!

Ankara Valiliği, orman yangınlarını önlemek amacıyla, 30 Eylül 2024'e kadar ormanlık alanlara girişleri yasakladı. Karar, milli parklar ve mesire alanları hariç tutuldu.

Valilikten yapılan açıklamada, Türkiye genelinde yüksek orman yangını riski taşıyan meteorolojik şartların devam ettiği belirtildi. Anız yakma, tarla çalışmaları, bağ bahçe temizliği, çöplerin yakılması, enerji nakil hattı arızaları, piknik, çoban ateşi, yıldırım, kasıt, ihmal veya dikkatsizlik sonucu meydana gelebilecek orman yangınlarını önlemek için çeşitli önlemler alındı.

Yasaklar ve kısıtlamalar

Ormanlık alanlara girişler yasaklanırken, Ankara Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'nün görevlendirdiği sokak hayvanlarını besleyenler ve yetkili kamu görevlileri bu yasaktan muaf tutuldu.

Kamping işletmeleri dışında ormanlık alanlarda kamp yapmak ve çadır kurmak yasaklandı.

Mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda belirlenen ocak, mangal, barbekü yerleri dışında ateş yakmak, mangal, semaver ve piknik tüpü kullanmak yasaklandı. Bu alanlara sadece 09.00-21.00 saatleri arasında giriş ve çıkış yapılabilecek.

Ormancılık faaliyetleri çerçevesinde üretim çalışmaları, fidan dikimi, bakım ve onarım gibi işler dışında vatandaşların ormanlara girişi yasaklandı.

Orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişkisi olmayan yerleşim yerlerinde, anız, bağ bahçe ve tarla temizliği nedeniyle dal ve bitki örtüsü yakılması yasaklandı. Havai fişek atılması da yasaklar arasında.

Önlemler ve tedbirler

Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımında yangın riskine karşı gerekli tedbirler alınacak ve gerekirse enerji kesintisi uygulanacak.

Belediyeler, orman içi ve kenarındaki çöp toplama alanlarının çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracak.

Demir yolu kenarları, piknik alanları, turistik alanlar, meskun mahaller ve ziraat arazileri gibi özel yangın tehlikesi oluşturan alanlarda emniyet yolları açılacak.

Kaymakamlıklar ve Orman Bölge Müdürlüğü, genel kolluk ve orman kolluğundan oluşan ekiplerle etkin gözetim ve denetim yapacak.

Dronlarla izleme ve gözlem faaliyetleri artırılacak.

Tüm iletişim araçları kullanılarak vatandaşlar orman yangını riski konusunda bilgilendirilecek ve uyarılacak.

Muhtemel orman yangınlarından etkilenebilecek yerleşim yerleri, kritik yapılar, fabrikalar ve depolar belirlenecek; bu alanlarda gerekli önlemler alınacak.

Belirlenen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 Sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlemler uygulanacak.

Yorumlar (0)