Başıboş hayvan düzenlemesinden detaylar: Ceza 10'a katlanıyor!

Sokaklardaki başıboş köpeklerle ilgili düzenlemede son aşamaya girildi. Bayram sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidecek teklif, hayvanını terk edenlere verilecek para cezasının 10 kat artırılmasını öngörüyor. İşte tekliften detaylar...

GÜNDEM 16.06.2024, 15:06 16.06.2024, 15:13 Hakan Öksüz
Başıboş hayvan düzenlemesinden detaylar: Ceza 10'a katlanıyor!

Başıboş sokak köpekleri ile ilgili düzenlemede sona gelindi. 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma kanununda yapılacak değişikliklerle birlikte yasalara uymayanlara verilecek para cezası katlanacak. Kurban Bayramı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidecek teklif, muhalefete de danışıldıktan sonra Meclis Başkanlığına sunulacak.

Hayvanını terk edenlere 50 bin TL ceza

Hayvanını terk eden kişilere verilen 5 bin liralık ceza, 50 bin liraya yükseltilecek. Teklifte "sahipsiz sokak hayvanı" tanımı kullanıldı. Başıboş hayvanların yakalanması ile kısırlaştırılması hakkındaki hükümler teklifte yer aldı.

Tehlikeli köpeklerin toplatılmasına öncelik verilecek

Kuduz riski taşıyan, anatomik yapısı bozulmuş ve salgınlaşmış köpeklerin toplanarak barınaklara alınmasına öncelik verilecek. Bir ay içinde sahiplendirilmeyen ve rehabilite edilmeyen köpeklerin uyutulacağı kaydedildi. 

Mahallelinin tanıdığı zararsız köpeklere dokunulmayacak

Mahallelerde vatandaşların tanıdığı ve beslediği zararsız köpekler, kısırlaştırıldıktan sonra aynı yere bırakılacak. Kısırlaştırılmış böyle köpeklere dokunulmayacak. Sokak hayvanlarına ilişkin bütçe, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından artırılacak. 

Yorumlar (0)