Barış Pınarı'nda 342 terörist öldürüldü!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı'nda şu ana kadar 342 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. 

GÜNDEM 11.10.2019, 14:24 11.10.2019, 14:29
Barış Pınarı'nda 342 terörist öldürüldü!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldığı toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı harekâtta gelinen son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Harekâtın planladıkları şekilde devam ettiğini kaydeden Akar, "Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi." ifadesini kullandı.

"Hedefimiz barış koridoru tesis etmek"

Akar, harekât sahasında alınabilecek her türlü tedbirin alındığını belirterek, "Hedefimizin Fırat'ın doğusunda DEAŞ, PKK/PYD-YPG başta olmak üzere teröristlerin varlığını sonlandırmak ve burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamaktır." dedi.

"Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyet gösteriliyor"

Barış Pınarı Harekâtı'nın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik kararları ile BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde bulunan "Meşru Müdafaa Hakkı" kapsamında yapıldığına dikkat çeken Akar, şunları söyledi:

"Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivil, masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost, müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

"Türkiye, DAEŞ'e karşı mücadele eden tek NATO ülkesi"

Akar, Türkiye'nin DAEŞ'e karşı göğüs göğüse mücadele eden tek NATO ve Koalisyon ülkesi olduğuna işaret ederek, "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı ile 3 binden fazla DAEŞ'li teröristi etkisiz hale getirdi." dedi. 

"Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi"

Harekâtın planlandığı şekilde başarıyla sürdüğünü bildiren Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı: 

"Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz. Başladığımız faaliyeti inşallah alnımızın akıyla başarıyla tamamlayacağız. Harekat planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor. Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi."

Yorumlar (0)
22
açık