Bakanlıktan kolonya kararı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19 tedbirleri kapsamında benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını, eksiltilen miktarın kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılacağını açıkladı.

GÜNDEM 13.03.2020, 09:19 13.03.2020, 09:43
Bakanlıktan kolonya kararı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "(Covid-19 tedbirleri) Benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğu 3 aylığına askıya alındı. Böylece rafinerilerin etanol talebi azalacak." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılanacak ve bunların üretimi artacak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde alındı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen ve dünyayı sarsan Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) karşı önlemlerin ele alındığı toplantının ardından stratejik bir adım attı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretim ile karşılaması için EPDK'dan (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) talepte bulundu. Talebi değerlendiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin yükümlülükleri 13 Haziran’a kadar askıya aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu kararla benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına kalktığını duyurarak, “Böylece rafinerilerin biyoetanol talebi azalacak. Koronavirüsüne karşı kullanılan, son günlerde yoğun talep gören el dezenfektanları ve kolonyaların üretiminde kullanılan ve çoğunlukla ithal edilen etil alkolün yerli üretimi artacak. Biyoetanol üreten fabrikalar artık etil alkol üretecek.” ifadelerini kullandı.

Yüzde 3 karışım zorunluydu

Benzin Türlerine Etanol Harmanlanması Hakkında Tebliğ, benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırılmasını zorunlu kılıyordu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tüm dünyada ölümlere yol açan Covid/19'a (yeni tip koronavirüs) karşı etkili silahlardan biri olan etil alkolün üretimi konusunda kritik bir hamle yaptı. Bakanlık Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) etanolün, akaryakıt sektörü yerine etil alkol olarak Covid-19'a karşı etkili kolonya ve dezenfektanların üretimine yönlendirilmesini talep etti.

3 ay boyunca askıya alındı

Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin yükümlülükleri, 13 Mart 2020 tarihinden itibaren 13 Haziran 2020 tarihine kadar askıya aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu kararla birlikte benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırma zorunluluğunu 3 aylığına kalktığını belirterek şunları söyledi:

“Böylece petrol rafinerilerinin biyoetanol talebi azalacak. Üreticiler benzine karıştırılacak biyoetanol üretimi yerine, koronavirüsüne karşı kullanılan ve yoğun talep gören dezenfektanlar ve kolonyaların üretiminde kullanılan etil alkolün üretimine yoğunlaşacak. Bu karar nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile EPDK’ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) çok teşekkür ediyoruz.”

"Problemin kaynağına inmiş olduk"

Piyasadaki eğilimleri yakından takip ettiklerini, Covid-19'un tüm dünyada hızla yayılmasıyla birlikte kolonya ve dezenfektan talebinde yüksek bir artışla karşılaştıklarını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tabii bu durum bazı fırsatçıların vatandaşın cebine göz dikmesi sorununu da beraberinde getirdi. Bu sorunu aşmak için, problemin kaynağına indik.” değerlendirmesinde bulundu.

Fırsatçılık yapan spekülatörler engellenmiş olacak

Üreticilerle görüştüklerini, sorunu başta Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere tüm taraflarla masaya yatırdıklarını anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Nihai aşamada talebimizi Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna (EPDK) ilettik. Onların da çözüm odaklı yaklaşımı sayesinde piyasanın işleyişini düzeltecek etkin ve güçlü bir adım atıldı. Yapılan düzenlemeyle birlikte hem koronavirüsten etkin şekilde korunmak için kullanılan dezenfektanların üretimi artacak hem de fiyat spekülasyonunun önüne geçilecek.” diye konuştu.

Kandan beslenen istismarcıların oyunu bozuluyor

Bu düzenleme ile önemli bir ithal girdisi olan etanolün, Türkiye’deki şeker fabrikalarında da üretiminin mümkün hale geldiğini kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Yani ithalat yerine, artık yurt içindeki kapasiteyi daha etkin kullanabileceğiz. Bu sayede, döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı kırılganlığımız azalacak. Üretimdeki artış, piyasada artan talebi dengeleyecek. Bu ürünlerin fiyatında sağlanacak istikrarla birlikte, spekülatörlerin oyunları bozulmuş olacak.”

Yorumlar (0)
30
az bulutlu