Bakanlıktan kaldırım düzenlemesi: Yönetmelik Resmi Gazete'de!

Yürüyüş yolları, yaya yolları ve kaldırımların kalitesinin artırılması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik hakkındaki ayrıntılar paylaşıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre kaldırımlarda kesintisiz yürüyüş sağlanacak. Engelliler için rampalar ve hissedilebilir alanlar yerleştirilecek. Kaldırımların genişliği ve yüksekliği ile ilgili kural da güncellendi. İşte detaylar...

GÜNDEM 07.11.2023, 15:13 Hakan Öksüz
Bakanlıktan kaldırım düzenlemesi: Yönetmelik Resmi Gazete'de!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yayaların hareket ettiği bahçe, park, sokak ve caddelerdeki yürüyüş yolları ile ilgili kurallara güncelleme getirdi. Kaldırımların, yürüyüş yollarının ve yaya yollarının kalitelerinin artırılması için mevzuat çalışması yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan "Yaya Yolları ve Kaldırımların Tasarım Kuralları Hakkında Yönetmelik" ile birlikte çalışmaya dair detaylar netleşti.

Engeller kaldırılacak, kaldırımlarda kesintisiz yürüyüş sağlanacak

Obeziteden kaynaklanan sağlık sorunlarının azaltılması ve yayaların konforlu hareketlerinin sağlanabilmesi için yürütülen çalışma neticesinde yaya hareket alanları daha düzenli olacak. Hatalı uygulamaları engellemek için çalışmalara başlanmadan önce projeler hazırlanacak. Kaldırımlar ve yürüyüş yollarındaki engeller ortadan kaldırılacak. Yayaların kesintisiz, güvenli ve konforlu şekilde yürüyebilmeleri sağlanacak.

Açıkta elektrik kablosu yasak

Yürünen alanlarda 2 metre 20 santimetreye kadarki yüksekliklerde bir engel bulunmayacak. Yayalar için tehlike teşkil eden engel ve çukurlar ortadan kaldırılacak. Düşme ve yaralanma tehlikesi kalmayacak. Bunun için gereken yerlere korkuluk koyulacak. Kaldırım üzerinde açıkta elektrik kablosu bulunamayacak.

Kaldırıma taşıt park edilmesi önlenecek

Kaldırım kenarlarında yapılacak inşaatlarla ilgili de karar alındı. Kaldırıma yakınlığı 1,5 metre olan ve yüksekliği 2,5 metreyi aşan inşai faaliyetler için kaldırım üzerine korumalı geçitler konulacak. Kaldırıma taşıt park edilmesini engellemek için tedbirler alınacak.

15 santimetreden yüksek kaldırım olmayacak

Kaldırım yüksekliği en fazla 15 santimetre olacak. Kaldırım genişliği ise yolun durumu ve bölgeye göre şekillendirilecek. Yayaların kesintisiz yürüyebilmelerini sağlayacak bölüm, "kaldırım net yürüme alanı" olacak. 

Mülkiyet ile kaldırımların bağlantısını sağlayan bölge "mülkiyet etki şeridi", yol ile kaldırımların bağlantısını sağlayan bölge "yaya emniyet şeridi" olarak değerlendirilecek. Çöp kutusu, elektrik direği ve pano gibi elemanlar, yaya emniyet şeridinde yer alacak. Böylece yaya hareket alanı 3 bölüme ayrılacak.

Engelliler için rampalar ve hissedilebilir alanlar yerleştirilecek

Yürüme alanlarının genişlikleri en dar sokakta bile en az 1,5 metre olacak. 2 metre 25 santimetreden dar kaldırım kalmayacak. Engellilerin hareketlerini kolaylaştıracak rampalar ile hissedilebilir alanlar yaygın hale getirilecek. Yayaların hareket edeceği alanlardaki zemin, kaymaz malzemeden yapılacak. Belediyeler, bu kaldırımların bakımından sorumlu olacak.

Yeşil yaya koridorları 

Şehir içinde binalardan, araçlardan ve beton/asfalt zeminden kaynaklanan ısı artışının önüne geçmek için yaya yolları boyunca düzenli aralıklarla ağaçlar dikilecek. Yeşil yaya koridorları sayesinde mikroklimatik etki sağlanacak.

Yağmur bahçeleri yapılacak

Herhangi bir su baskını riskine karşı önlem alınacak, yağmur suyu drenajı kolaylaştırılacak. Kaldırımlardaki emniyet şeridi alanına yağmur bahçeleri yapılacak. 1 Temmuz 2024'den sonra inşa edilecek yürüyüş yolları ile kaldırımlar için bu yönetmelik uygulanacak.

Yorumlar (0)