Bakan Yusuf Tekin’den uygunsuz kıyafet gerginliğine ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli’deki bir lisenin mezuniyet töreninde yaşanan uygunsuz kıyafet gerginliğine ilişkin, “Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olay. Bakanlık olarak bu konuda ihmali, yanlışı olan kişilerle ilgili olarak gerekli incelemeleri yapacağız.” dedi. Devamsızlık nedeniyle sınıfta kalan öğrencilere ilişkin soruyu da yanıtlayan Bakan Tekin, af düşüncelerinin olmadığını söyledi.

GÜNDEM 14.06.2024, 11:45 Hanife
Bakan Yusuf Tekin’den uygunsuz kıyafet gerginliğine ilişkin açıklama

Geçtiğimiz gün 28 Şubat olaylarını hortlatan bir olaya yaşandı. Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki bir lisenin okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri gerekçesiyle alana alınmadı.

Bunun üzerine öğrenciler ve aileleri, okul yönetimine tepki gösterdi ve bölgeye jandarma ekibi sevk edildi.

Olay, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün olay yerine gelmesiyle çözüldü ve tüm öğrenciler okula girebildi.

Öte yandan Kocaeli Valiliği tarafından gelen açıklamada, inceleme yapmak üzere 2 eğitim müfettişinin görevlendirildi bildirildi.

"Yanlışı Olanlarla İlgili İncelemeleri Yapacağız"

Bugün de Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 28 Şubat’ı hortlatan bu olaya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaşanan olaya yönelik sürecin başından itibaren incelenmesi gerektiğini söyleyen Bakan Tekin, “Bizim 76 bin okulumuz var, ben üzüntü duyuyorum ve tartışmalar bu yöne evirildiği için huzursuzum. Maalesef medyada bu tür olaylar speküle edilerek veriliyor.” dedi.

Bakan Tekin olaya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Olayın başlangıç noktası, okul müdürü bir kontenjan veriyor öğrencilere. Mezuniyet tören alanında, bir kapasite doğrultusunda misafir ediliyor öğrenciler ve misafirleri. Öğrenciler fazla kişi ile geldiği için yaşanmış bir olay. İlçe milli eğitim müdürümüz hızlıca olay yerine geliyor ve problemi çözüp hızlıca öğrencilerin mezuniyet törenine katılmasını sağlıyor. Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olay. Gerekli işlemleri yapacağız.”

Devamsızlıktan Kalan Öğrenciler İçin Af Yok

“Çocuklarımızın üniversite hazırlık anlamında en çok faydalanabilecekleri alanın bizim okullarımız ve öğretmenlerimiz olduğuna inanıyoruz.” diyen Bakan Tekin, “Çocuklarımızın merdiven altı kurslarda, çok farklı yapıların organize ettiği kurslarda eğitim öğretim adı altında kurs almasını arzu etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Tekin, devamsızlıktan kalan öğrenciler için af düşünceleri olmadığını ifade etti.

Yorumlar (0)