Bakan Yerlikaya acı haber duyurdu: Sel ve aşırı yağışlarda 9 vatandaşımız hayatını kaybetti

Hafta sonu meydana gelen sel ve aşırı yağışlara ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

GÜNDEM 20.11.2023, 12:56 Şeyda Gül
Bakan Yerlikaya acı haber duyurdu: Sel ve aşırı yağışlarda 9 vatandaşımız hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hafta sonu yurt genelinde yaşanan aşırı yağış ve fırtınaya ilişkin bilgi verdi. İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan ve Zonguldak açıklarında batan Türk bayraklı kuru yük gemisine ilişkin açıklama yapan Bakan Yerlikaya, bulunan 12 Türk mürettebattan bir vatandaşın cansız bedenine ulaşıldığını ifade etti. Gece saatlerinde kamuoyu ile paylaşıldığı gibi limanda bağlı Kamerun bayraklı gemi halatının kopması sonucu sürüklenerek karaya oturduğunun bilgisini paylaşan Bakan Yerlikaya, “Gemi mürettebatı itfaiye tarafından kurtarılmıştır” ifadelerini kullandı.

Havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor

Batan Türk gemisindeki 11 kayıp mürettebat ile ilgili arama kurtarma ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine sabah erken saatlerde başladığını söyleyen Bakan Yerlikaya, 797 arama kurtarma faaliyetlerinde görevli çalışma arkadaşlarının olduğunu belirtti. Bakan Yerlikaya, “295 araç, 2 uçak, bir helikopter devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor” dedi.

8 vatandaş hayatını kaybetti

Zonguldak Karadeniz Ereğli'de maalesef 3 vatandaşın yaşamını yitirdiğini dile getiren Bakan Yerlikaya,  Batman’da 4 vatandaşımızın daha hayatını kaybettiğini söyledi. Bir vatandaşımızın ise Diyarbakır Hani'de sele kapılarak yaşamını yitirdiğini açıklayan Bakan Yerlikaya, “Bulunan bir mürettebatımızla beraber şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

57 okulumuzun çatısı uçtu

Turuncu uyarı verilen illerden sadece 16'sında 2009 ihbar yapıldığını duyuran Bakan Yerlikaya, bu ihbarlara ulaşan bütün turuncu uyarı yapılan illerdeki görevli sayısının 7 bin 52 olduğunu ve bunun 323'ünün AFAD personeli olduğunu söyledi. Tüm illerde valiliklerin koordinasyonunda gayretler gösterildiğini kaydeden Bakan Yerlikaya, “Maalesef 57 okulumuzun çatısı uçtu. Bunlarla ilgili ve diğer harcamalarla ilgili ilk etapta AFAD'dan 50 milyon lira kaynak gönderdik” dedi.

43 işyeri ve evin çatısının uçtu

“43 işyeri ve evin çatısının uçtuğu bilgisi var. Zarar tespitleri yapılmaya başlandı” diyen Bakan Yerlikaya, su baskınlarından etkilenen evler, işyerleri ile ilgili zarar tespitleri ile ilgili valilik talimatı ile defterdarlık yine ekili dikili araziler ve ahırlarla ilgili yani hayvan mevcudumuzla ilgili gelen ihbarlarla ilgili zarar tespitlerinin yapıldığını kaydetti. Yarın akşama kadar bu zarar tespitlerinin biteceğini belirten Bakan Yerlikaya, “Kesin hale getirir en geç Cuma, Cumartesi günü bu ödemeleri yani destek ödemelerini de AFAD olarak vatandaşlarımıza yapıyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)