Bakan Tunç’tan avukatlık asgari ücret tarifesi açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, baro başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin eylül ayında yayımlanacağını duyurdu.

GÜNDEM 07.07.2023, 17:59 Şeyda Gül
Bakan Tunç’tan avukatlık asgari ücret tarifesi açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gölbaşı Hakimevi'nde 83 baro başkanıyla bir araya geldiği toplantıda nitap etti. Savunma olmadan yargının, yargı olmadan da hukuk devletinin olmayacağını vurgulayan Bakan Tunç, avukatların yaşadığı sorunları tek tek ele alarak çözmenin gayreti içerisinde olacaklarını söyledi. Son 21 yılda yargı alanında yapılanları anlatan Bakan Tunç, Anayasa'da da bugüne kadar önemli değişiklikler yapıldığını vurguladı. “Son 21 yılda gerçekleştirilen ilerlemeleri, temel hak ve hürriyetler alanındaki, hukuk devletinin güçlenmesi anlamındaki gelişmeleri göz ardı etmemek gerekir” diyen Bakan Tunç, özellikle tüm temel kanunları çağın gereklerine uygun hale getirdiklerinin altını çizdi. Bakan Tunç, “Temel kanunlarımızın tamamı yenilendi” ifadelerini kullandı.

Adıyaman ve Malatya'da incelemelerde bulunacağız

Yarın Adıyaman ve Malatya'da incelemelerde bulunacağını ifade eden Bakan Tunç, deprem bölgesinde ağır hasar gören 15 adliyenin yeniden inşa edileceğini ve yaraların sarılması için çalıştıklarını vurguladı. Yargı hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi amacıyla deprem bölgesinde yapılanları anlatan Bakan Tunç, bu bölgelerde yeni mahkemelerin kurulduğunu kaydetti.

Ağustos ayında çalışmalar tamamlanacak

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne yönelik de açıklamalarda bulunan Bakan Tunç, Ağustos ayında çalışmaları tamamlayacaklarını belirterek tarifenin Eylül ayında yayımlayacağını söyledi.

Hakim ve savcı adaylığının kaldırılarak hakim ve savcı yardımcılığının getirildiğini, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nın getirildiğini hatırlatan Bakan Tunç, avukatlık stajına başlamak için bu sınavda başarılı olunması gerektiğini ve hakim ve savcı olmak isteyenlerin de bu sınavı geçtikten sonra hakimlik ve savcılık sınavına girebileceğini anlattı.

Avukatlık Kanunu'yla ilgili çalışmalar sürüyor

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde yer alan hedeflerin büyük bölümünün hayata geçirildiğini kaydeden Bakan Tunç, şimdi Avukatlık Kanunu'yla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bilim Komisyonu çalışmalarının da sürdüğüne dikkat çeken Bakan Tunç, “Avukatlık Kanunu taslağı bir aşamaya geldiğinde barolarımızın görüşüne açacağız. Sizlerin katkısıyla inşallah Avukatlık Kanunu'nun bu dönemde yapılmasına ön ayak oluruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tunç, baro başkanlarını dinledi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, çeşitli konulardaki talepleri dile getirdi. Sağkan, toplantıyı önemsediklerini ifade ederek Bakan Tunç'a teşekkür etti. Bakan Tunç, baro başkanlarının da söz aldığı toplantıda talepleri dinledi.

Yorumlar (0)