Bakan Tunç'tan kira zammı ve tahliye açıklaması

Yarın başlayacak olan arabuluculuk sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira zammı ve kiracıların tahliye sürecine ilişkin dikkat çeken mesajlar verdi.

GÜNDEM 31.08.2023, 14:14 Şeyda Gül
Bakan Tunç'tan kira zammı ve tahliye açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı canlı yayında yarın başlayacak olan arabuluculuk sistemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Kira davaları ile ilgili bir artış söz konusu olduğunu kaydeden Bakan Tunç, kiralarda da fahiş artışların söz konusu olduğunu söyledi. Enflasyonun da üzerinde artış söz konusu olunca TBMM borçlar kanununa ek madde eklendiğini belirten Bakan Tunç, “Kirada üst sınır yüzde 25’i geçemez şeklinde bir hüküm getirilmişti, bu tekrar uzatıldı, 1 yıl daha yüzde 25 üst sınır uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Önce arabulucuya başvuruluyor

Arabuluculuk müessesesinin 10 yıldır Adalet Bakanlığı sisteminde uygulandığını anlatan Bakan Tunç, “14 Kasım 2023 tarihinde Adalet Komisyonu’nda görevliydim, orada tartışmıştık, hukukumuza girmişti” dedi.

Özellikle ilk başlangıçta ihtiyari arabuluculuk olarak ortaya çıktığını aktaran Bakan Tunç, sonrasında 2018’den itibaren iş davalarında zorunlu dava şartı olarak uygulanmaya başlandığı söyledi. İşçi ve işverenin dava açmadan önce arabulucuya başvuracağının altını çizen Bakan Tunç, anlaşamazlarsa davaya intikal edecek bu önemli başarı sağlandığını vurguladı.

Yarından itibaren kira davaları da katılıyor

Yarından itibaren arabuluculuk müessesesine kira davaları da katıldığının bilgisini veren Bakan Tunç, kat mülkiyeti davalarının zorunlu arabuluculuk kapsamında olacağını kaydetti. Bakan Tunç, “Kira davaları kiracı ile kiralayan, aynı apartmanda oturabiliyorlar, bu iki kişinin davalı olması uzun süreli yargılamalarda hasım olarak birbirlerine bakmaları toplumsal barış açısından da doğru bir şey değil” dedi.

Mahkemeye intikal etmeden çözülmüş olacak

Kat mülkiyetinden doğan davalarda da öyle, barışçıl bir yöntem belirlediklerini belirten Bakan Tunç, kiracı ya da kiralayan tahliye davası açmak istediğinde ya da kirayı artırmak istediğinde bu anlamda dava açmadan önce arabulucuya müracaat edeceğini duyurdu. Bakan Tunç, “Arabulucu 1 ay içerisinde iki tarafı uzlaştırabilirse konu mahkemeye intikal etmeden çözülmüş olacak” ifadelerini kullandı.

Arabuluculuk sistemine başvurular nasıl olacak?

Kiracı ile kiralayan arasında bir arabuluculuk bu sorunu karşılıklı konuşarak bir çözüme varacaklarına inandığını dile getiren Bakan Tunç, toplantılarda arabuluculuk sisteminin dava açmak isteyen, uyuşmazlığı çözmek isteyen tarafın arabuluculuk merkezine gideceğini söyledi. Bakan Tunç, “Adliyeye gidecek, adliyede arabuluculuk merkezi var sisteme kaydedilecek, arabulucular sicilindeki arabulucu atanacak, onları toplantıya davet edecek. Bu konuda bir uzlaşmaya varılabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Tunç, gerek kira miktarında gerek diğer hususlarda anlaşma sağlanabilirse konu yargıya intikal etmeden çözülmüş olacağının bilgisini verdi.

Dava yükünün yarısını alabilecek

Ticari davalarda, tüketici davalarında da başarıyla uygulandığına dikkat çeken Bakan Tunç, tabi yüzde 100 olmadığını, ihtiyari arabuluculukta yüzde 99, zorunlu arabuluculukta yüzde 49 olduğuna göre dava yükünün yarısını alabilecek bir durum söz konusu olduğunu anlattı. Bakan Tunç, “10 yılda 4 milyon 620 bin dosya arabuluculuk önüne gelmiş, 3 milyon küsürü anlaşmayla sonuçlanmış. Burada 10 yılda 3 milyon dosya yılda 300 bin dosya demek” bilgisini verdi.

Yorumlar (0)