Bakan Tunç açıkladı! Hakim ve savcılar için yeni dönem başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Bu yıldan itibaren eylül sonunda hukuk mesleklerine giriş sınavını ilk kez yapacağız. Hakim, savcı yardımcılığı sistemine geçtik. Artık 2 yıl süren hakim, savcı adaylığı yerine 3 yıl süren hakim ve savcı yardımcılığı olacak" dedi.

GÜNDEM 07.07.2024, 14:10 Buse Önder
Bakan Tunç açıkladı! Hakim ve savcılar için yeni dönem başlıyor

Adalet Bakanı Tunç, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni'nde öğrencilere önemli mesajlar verdi. Tunç, mezun olan öğrencilere hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin son dört yılda hakim ve savcılık sınavlarında ilk üçte yer almasının, fakültenin yüksek eğitim kalitesini gösterdiğini belirtti.

Tunç, "Bu eğitim kalitesinin yükselmesinde emeği geçen akademisyenlerimize teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizi iyi yetiştiriyor ve iyi hukukçular kazandırıyorlar" dedi.

Hukuk devletini güçlendiren reformlar

Konuşmasında, son 22 yılda yargı ve hukuk alanında yapılan hizmetleri de değerlendiren Tunç, Anayasada yapılan önemli değişikliklerle hukuk devletini güçlendirdiklerini ifade etti. Bakan, gerçekleştirilen reformlarla hak arama özgürlüğünün genişletildiğini ve mevzuatın çağın ihtiyaçlarına uygun hale getirildiğini vurguladı.

Tunç, yargı teşkilatının fiziki ve teknolojik imkanlarının artırıldığını belirterek, "29 yıl önce hukuk fakültesinden mezun olduğum yıllarda çok daha karamsar bir tablo vardı. Adliyeler kiralık dairelerde, köhne binalarda hizmet veriyordu; avukatlar zor durumdaydı. O sıkıntılı günlerden bugünlere geldik" dedi.

Genç hukukçulara tavsiyeler

Bakan Tunç, genç hukukçulara da önemli tavsiyelerde bulundu. İlk yılların zorlukla geçeceğini, sabır ve dirayet gerektirdiğini belirten Tunç, "İlk yıllardan sonra her şey çok daha kolay olacak. Hiç şüpheniz olmasın. İlk yıllardaki direncinizi kırmadığınız zaman, sonraki yıllarda başarınız giderek artacaktır. İster hakim olun, ister savcı, ister avukat; ilk yılların güçlüklerinden yılmayın, sabredin ve mücadele edin. O mücadelenin sonunda başarılı olacak olan sizlersiniz" diye konuştu.

Türkiye’nin adalet ve hakkaniyet yanındaki duruşu

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına da değinen Tunç, Filistin'de 9 aydır devam eden katliam ve soykırıma dikkat çekti. Çocukların, kadınların katledildiğini, okulların, ibadethanelerin ve mülteci kamplarının bombalandığını belirten Tunç, dünya kamuoyunun bu duruma sessiz kalmasını eleştirdi.

Bakan, "Türkiye olarak hep adaletin yanındayız. Hakkaniyetin ve insan haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz. Filistinli kardeşlerimizin sesini duyurmaya devam edeceğiz. Sizler de kürsüde görev yaparken, haksızın şiddet çığlıkları arasında haklının sessizliğini duyabiliyorsanız; işte o zaman iyi birer hukukçu olacaksınız. Bizler sizlere güveniyoruz" dedi.

Bakan Tunç'un konuşması, mezuniyet törenine katılan öğrenciler ve aileleri tarafından büyük ilgiyle takip edildi. Tunç, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin başarısının devam etmesi dileğinde bulunarak, genç hukukçulara başarılar diledi.

Yorumlar (0)