Bakan Soylu selin bilançosunu açıkladı

Süleyman Soylu, Batı Karadeniz'de yaşanan sele dair zarar ve hasar tespitlerinin devam ettiğini kaydederek, "Bu selin şu ana dek yaptığımız hesaplamalar kapsamındaki maliyeti 4,2 milyar TL. Bunun bir miktar daha artabileceğini öngörüyoruz." dedi.

GÜNDEM 03.07.2022, 01:29 Koray
Bakan Soylu selin bilançosunu açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, Bartın Valiliği'nde gerçekleştirilen İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"2 kişi kayıp"

Bakan Soylu, 26-29 Haziran tarihleri arasında Karabük, Bolu, Zonguldak, Düzce, Kastamonu ve Bartın'da aşırı yağışlardan kaynaklanan afete ilişkin değerlendirmeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Batı Karadeniz'deki taşkın ve seller neticesinde 2 kişinin kayıp olduğunu söyleyen Soylu, " Düzce'de 330, Kastamonu'da 250 personelle arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. Allah'ın izniyle en kısa sürede ailelerine bir haber vereceğiz." dedi.  

"2 bin 786 kişi tahliye edildi"

Soylu, sel sebebiyle 2 bin 786 kişinin tahliyesinin yapıldığını kaydederek, "Yıkılan veyahut ağır hasarlı olanların haricinde, oturanların tamamı yeniden evlerine döndü. Yıkık ve hasarlı evler ile ilgili diğer aşamalara geçilecektir." şeklinde konuştu. 

Bölge çapında faaliyetlere katılan araçlara ve personel sayısına dair bilgi aktaran Soylu, afetzedelere toplam 56 milyon 863 bin TL nakit gönderildiğini belirtti.

"4,2 milyar TL..."

Karayollarında toplam 566 kilometrelik yolun tümüyle hasarlı olduğu ya da bozulduğuna değinen Soylu, şöyle konuştu:

"566 kilometrelik yolda hasar var. Yaklaşık olarak 391 menfez, 80 köprü var. An itibarıyla 1080 ev, 516 dükkan ve 35 araçta zarar tespiti yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Tarım hasarlarının yüzde 70 kadarını tespit edebildik. Şu anki maliyeti 4,2 milyar TL. Diğer kurum ve kuruluşların hesaplarımı ise bu rakama dahil değil. 4,2 milyar TL'nin bir miktar daha artabileceğini öngörüyoruz."

Soylu, daha evvel alınan önlem ve gerçekleştirilen yatırımların çok daha büyük afetlerin önüne geçtiğini savunarak, bunları kesintisiz bir şekilde sürdürmek mecburiyetinde olduklarını sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu