Bakan Özhaseki: Türkiye Yüzyılı için bilimle ve kitapla iç içe olunmalı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki asrın Türkiye yüzyılı olması için kesinlikle bilimle, kitapla iç içe olunması gerektiğini ifade etti.

GÜNDEM 26.08.2023, 14:16 26.08.2023, 14:22 Özgü Kübra
Bakan Özhaseki: Türkiye Yüzyılı için bilimle ve kitapla iç içe olunmalı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever işbirliği ile kurulan Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu'nun açılış törenine katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin hayırseverlikte zirveye çıktığını, bunu gittiği bütün şehirlerde övünç ile anlattığını ifade etti.

Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlattı

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere değinen Bakan Özhaseki, depremlerden bütün ülkenin derinden etkilendiğini, toplamda 850 bin bağımsız yapının yıkıldığını, büyük bir felaket ile karşı karşıya kalındığını hatırlattı.

Bakan Özhaseki, 50 binden fazla canın depremlerde yaşamını yitirdiğini anımsatarak, "Tüm ev ve iş yerlerinin yapılması için toplamda 100 milyar doları geçecek bir meblağa söz konusu. Tabii depremin psikolojisi ve acısı hepsinden daha ağır. O bölgelerde, o günlerde karşılaştığımız tüm misyon şefleri ile yabancılar hep şunu söyledi, 'Bu depremin eğer dörtte biri bizde olsaydı biz bu durumun altından kalkamazdık.' Çok şükür ki bizler millet olarak bu durumun üstesinden geldik. Bizler, gerçekten iftihar ettiğimiz ve gurur duyduğumuz büyük bir milletin üyeleriyiz. O zor günlerde herkes üzerine ne düştü ise onu yaptı" şeklinde konuştu.

‘‘Türkiye Yüzyılı içim bilimle ve kitapla iç içe olunmalı’’

Önümüzdeki asrın Türkiye yüzyılı olabilmesi için kesinlikle bilimle ve kitapla iç içe olunması gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, eğitimin öneminin asla reddedilemeyeceğini söyledi ve "Eğitimle birlikte zenginlik, iyilik, kültür, sanat, ve nezaket gelir. Fakat eğitimsiz bir toplum olursak bunların hiçbiri hiçbir zaman gelmez, ilkellik, gerilik, kötülük gelir hatta İslami anlayışta bile gerilik gelir. AK Parti olarak 21 senedir iktidarız, herhalde en fazla ayırdığımız bütçe ise eğitime olsa gerek. 2000'li senelerin başında 10 milyar TL gibi olan eğitim bütçemiz geçtiğimiz sene 274 milyar liraydı" şeklinde konuştu.

Açılış programında konuşma yapan Vali Vekili Abdullah Kalkan ise hem hayırsever vatandaşlara hem de şehrin ihtiyaçlarına ilişkin hayırseverleri yönlendiren belediyelere teşekkürlerini iletti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da Kayseri'yi kütüphaneler kenti yapmak yolunda çalıştıklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından edilen dua ile kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, AK Parti Kayseri milletvekilleri Sayın Bayar Özsoy, Şaban Çopuroğlu ve hayırsever Attaroğlu ailesi de katıldı.

Yorumlar (0)