Bakan Koca duyurdu: Gazze'den 50 kişilik üçüncü tahliye yapılacak

50 kişiden oluşan bir hasta listesi hazırladıklarını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki günlerde Gazze'den üçüncü tahliyenin gerçekleşeceğini açıkladı.

GÜNDEM 21.11.2023, 18:08 Şeyda Gül
Bakan Koca duyurdu: Gazze'den 50 kişilik üçüncü tahliye yapılacak

Gazze’den Türkiye’ye getirilen hastalar hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, getirilen 88 hastanın 6 tanesinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü söyledi. Üçüncü bir tahliye planı hakkında bilgi veren Bakan Koca, tahliyenin yakın zamanda gerçekleşebileceğini ifade etti.

88 hastanın 6 tanesi yoğun bakımda takip ediliyor

Gazze’den Türkiye’ye getirilen hastalar hakkındaki detayları paylaşan Bakan Koca, Gazze’den 88 hasta 62’de refakatçi getirdiklerini ifade etti. Toplam 150 kişiyi direkt Gazze’den getirdiklerini dile getiren Bakan Koca, bu hastaları getirirken İsrail, Mısır ve Türkiye’den oluşan bir koordinasyon çalışmaları yaparak bu hastaları getirmeyi organize ettiklerinin bilgisini paylaştı. Şu an 88 hastanın 48’inin Bilkent Şehir Hastanesinde, 40 hastanın ise Etlik Şehir Hastanesi’nde olduğunu belirten Bakan Koca, Bilkent’teki 3 hastanın yoğun bakımda olduğunu vurguladı. “Bir hastamız beyin cerrahisinin müdahalesi sonrasında yoğun bakıma alınmıştı, o da bugün servise alındı. Bilkent Şehir Hastanesinde bulunan 48 hastamızdan 2 tanesi hala yoğun bakımda ama entübe değil, durumları ciddi değil” ifadelerini kullanan Bakan Koca, hastaların durumlarının yakın takipte olduğunun altını çizdi.

Hastalar serviste takip ediliyor

Etlik Şehir Hastanesi’nde ise 40 hasta olduğunu anlatan Bakan Koca, orada da 4 hastanın yoğun bakımda olduğunu ve o hastalarda da entübe olan herhangi bir hasta olmadığını dile getirdi. Durumları yakından takip edilen hastaların yani toplamda 88 hastanın 6 tanesi yoğun bakımda takip edildiğini belirten Bakan Koca, “Diğer hastalarımız servislerde takip edilmiş oluyor. Arkadaşlarımız yakından takip ediyorlar. Dört tane hastamız, kan hastalıklarıyla ilgili gerisi onkoloji hasta grubu. Ağırlıklı gelen hasta grubu ve Türkiye Filistin Dostluk Hastanesi'nde ağırlıklı takip edilen onkoloji hastaları idi” şeklinde konuştu.

Özellikle bebekler, çocuklar ve yaralıları daha öncelikli istediğimizi söyledik

Gazze’den yapılması planlanan üçüncü tahliye ile ilgili konuşan Bakan Koca, İsrail, Mısır ve Türkiye'den oluşan koordinasyon ekibi yoğun çalıştığını vurguladı. Üçüncü tahliyenin önümüzdeki günlerde olabileceğine dikkat çeken Bakan Koca, özellikle dün İsrail Sağlık Bakanı'yla görüşmesinde de kendilerine ifade ettiğini söyledi. Mısır Sağlık Bakanı'yla da görüşmesinde de aynı şekilde ifade ettiğini kaydeden Bakan Koca, özellikle bebekler, çocuklar ve yaralıları daha öncelikli istediklerini belirttiklerini vurguladı. Bu dönemde bu konuyla ilgili de mutabık kaldıklarını açıklayan Bakan Koca, “Şu an elli kişilik ağırlıklı çocuk olmak üzere bir liste üzerinde çalışılıyor. Zannediyorum önümüzdeki günlerde bu netleşmiş olur” ifadelerini kullandı.

Prematüre bebeklerle ilgili çalışma yürütülüyor

Prematüre bebeklerle ilgili de bir çalışma yürütüldüğünü belirten Bakan Koca, 1 yaşın altında olan çocukların da çıkarılması için bir tahliye planı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Şu an için 50 kişilik bir tahliye listesi oluşturduklarını ve bu kişiler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Bakan Koca, hastalarla gelen refakatçilerin de sağlık taramasından geçirildiğini vurguladı.

Yorumlar (0)