Bakan Kirişci: Hayvan barınakları için ormanlardan yer vereceğiz

Yerel yönetimlere hayvan barınakları kurmaları için ormanlardan yer vereceklerini açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Pilot uygulamayı İstanbul’da başlattık” dedi.

GÜNDEM 29.11.2022, 12:29 29.11.2022, 12:32
Bakan Kirişci: Hayvan barınakları için ormanlardan yer vereceğiz

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tarım ve Ormanı Bakanı Vahit Kirişci, gündemdeki konulara ilişkin önemli mesajlar verdi. Hayvan barınakları hususunda İstanbul Valiliği ile ortaklaşa bir çalışma başlattıklarını açıklayan Bakan Kirişci, “Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu söz konusu. Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz” şeklinde konuştu. 

“Olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer yol izleyeceğiz”

“Bir derneğe ya da gönüllere veremeyiz; ama belediyelere yer verebiliriz” diyerek sözlerine devam eden Bakan Kirişci, “İstanbul'un 39 ilçesi için 30'ar dekarlık yerleri yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer yol izleyeceğiz. İlerleyen günlerde kentlerimizdeki sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili yeni bir çalıştay yapacağız. Bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşlerini alacağız ve bir yol haritası belirleyeceğiz. En iyi ve en kalıcı çözümü hayata geçirebilmek için sıkı bir çalışma yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)