Bakan Güler: Terör örgütüne ağır darbeler vurduk

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komutanları ve yurt içindeki ve sınır ötesindeki birlik liderleriyle bir araya gelerek video konferans toplantısı düzenledi. Bakan Güler, Sınır ötesinde gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlarla terör örgütüne ağır darbeler indirdik. Örgütün hareket kabiliyetini büyük ölçüde zayıflattık” dedi.

GÜNDEM 16.06.2024, 22:05 Melina Ay
Bakan Güler: Terör örgütüne ağır darbeler vurduk

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Güler, Kurban Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile birlikte Hakkari Çukurca'daki 2'nci Hudut Tugay Komutanlığı'na ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Güler'in başkanlığında yapılan toplantıya, TSK'nın üst düzey komuta kademesi ve yurt içi ile sınır ötesindeki birlik komutanları katıldı.

Terörle mücadele operasyonları hakkında bilgi alışverişi ve talimatlar veren Bakan Güler, bir bayram daha yaşamanın mutluluğunu ve huzurunu paylaştıklarını belirtti. Bayramların, mutlulukların çoğalarak paylaşıldığı, milli ve manevi değerlerin yaşatıldığı, toplumsal birlik ve beraberlik ruhunun güçlendiği özel günler olduğunu vurgulayan Güler, sağlık, huzur ve neşe dolu nice bayramlar geçirmeyi diledi.

Güler, Türkiye'nin yakın coğrafyası ve dünya genelinde artan gerginlikler, çatışmalar ve savaşlar konusunda dikkat çekti. Belirsizliklerin ve çok yönlü risklerin arttığı bu hassas ortamdan bahseden Güler, Milli Savunma Bakanlığı olarak ülkenin ve milletin güvenliği için kararlılıkla görevlerini yerine getirdiklerini belirtti. Güler, Silahlı Kuvvetlerin öncelikli olarak odaklandığı ve enerjisini harcadığı konunun terörle mücadele olduğunu vurguladı.

“Terör örgütünün kabiliyetini zayıflattık”

Irak'ın kuzeyinin, yıllardır PKK/KCK terör örgütü ve destekçileri tarafından Türkiye'ye yönelik saldırılar için üs olarak kullanıldığını vurgulayan Güler, “Son yıllarda belirlediğimiz stratejik değişiklikle 'terörün kaynağında yok etme' yaklaşımını hayata geçirdik. Sınır ötesinde gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlarla terör örgütüne ağır darbeler indirdik. Örgütün hareket kabiliyetini büyük ölçüde zayıflattık. Bu başarıda, aziz şehitlerimizin, gazilerimizin ve kahraman Mehmetçiklerimizin büyük emeği bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Bakanlığın hedefi: ‘Terörü’ ülke gündeminden çıkarmak

Terörün milletin gündeminden tamamen çıkarılması hedefine odaklandıklarını belirten Güler, Irak ile son dönemde sağlanan işbirliğinin terörle mücadelede etkinliği ve hızı artıracağını vurguladı. Ayrıca Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarımızda da kararlılıkla devam ediyoruz. Bölgede dayatılmaya çalışılan tek taraflı adımlara asla izin vermeyeceklerini bir kez daha vurgulayan Güler, terörle mücadelede sahada ve diplomasi masasında kararlılıkla ilerleyeceklerini ifade etti.

Çalışmalar kararlılıkla sürüyor

Terörle mücadelede hudut güvenliğini sağlamak için personel sayısı ve teknolojik altyapıyı en üst düzeyde kullandıklarını ifade eden Güler, ‘Mavi ve Gök Vatan’ olarak adlandırdığımız bölgelerde Türkiye'nin hak ve çıkarlarını korumak için başarılı ve kararlı çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Milli ve modern sanayi ürünleri kullanılıyor

Güler, bu süreçte kara, deniz ve hava alanlarında gerçekleştirilen büyük ölçekli tatbikatları ve sürekli olarak güçlendirilen yerli, milli ve modern savunma sanayisi ürünlerini vurgulayarak, ordunun yeteneklerini sürekli olarak iyileştirdiklerini dile getirdi.

“Uluslararası arenada önemli bir rol üstlendik”

Güler, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde savunma ve güvenlik alanında yapılan atılımlarla, ayrıca diğer ülkelerle geliştirilen geniş çaplı ilişkilerle bölgesinde ve uluslararası alanda etkin bir konuma ulaştığını belirtti. Güler açıklamasının devamında ise şöyle konuştu:

“Çatışma ve krizlerin yoğun olduğu bölgelerde stratejik bir konumda olan Türkiye, gerginliklerin yayılmasını önlemeye yönelik çabalarını sürdürmektedir. Suriye ve Irak'ta barış ve istikrar için gösterdiğimiz çabalar, Karabağ sorununun çözümünde üstlendiğimiz belirleyici rol ve destek, Libya'da iç savaşın sona ermesine katkı sağlama çabalarımız, Gazze'deki insanlık dışı şiddetin durdurulması için yaptığımız diplomatik girişimler ve bölgeye sunduğumuz insani yardımlar gibi büyük ölçekli inisiyatiflerimizle uluslararası arenada önemli bir rol üstlenmekteyiz.”

“Hedeflerimizi ileriye taşımak öncelikli hedefimiz”

Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üstün yetenekleri ve çok yönlü operasyon kapasitesinin önemini vurgulayarak şunları ifade etti:

“Ordu mensuplarımız, İstiklal Harbimizden bu yana en kapsamlı, en yoğun ve en etkili faaliyetlerini gerçekleştirdiği bu önemli süreçte kritik bir rol üstlenmektedir. Bugüne kadar elde ettiğimiz başarıları korumak ve daha ileri seviyelere taşımak en öncelikli hedefimizdir. Savunma ve güvenlik ortamındaki mevcut koşullarda daha dikkatli ve uyanık olmalı, çalışmalarımızı daha da artırmalıyız.”

“Türkiye Yüzyılı vizyonuyla tehlikeler ortadan kalkacak”

Güler, bu çerçevede, "Türkiye Yüzyılı" vizyonu doğrultusunda, her türlü risk ve tehlikeyi ortadan kaldırmaya, ülkenin ve milletin güvenliği ve huzuru için yoğun çaba harcamaya, daha ileri ve güçlü bir Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Bakan Güler, sözlerini sonlandırırken, fedakarlıkları ve kararlı duruşlarıyla örnek olan, toplum için önemli rol oynayan tüm babaların Babalar Günü'nü en içten dileklerimle kutladığını ifade etti.

Yorumlar (0)