Bakan Gül'den Halkbank açıklaması: Siyasi bir şantaj!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'de Halkbank hakkında başlatılan yargı sürecine ilişkin, ''Siyasi bir şantaj meselesi olarak değerlendirilebilir." dedi.

GÜNDEM 17.10.2019, 11:58 17.10.2019, 12:06
Bakan Gül'den Halkbank açıklaması: Siyasi bir şantaj!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'de Halkbank'a ilişkin başlatılan yargı sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Gül, ''Barış Pınarı Harekâtı'nın hemen akabinde yapılmış olması bunun hukuki olmaktan ziyade siyasi temellere dayalı olduğunu açıkça göstermektedir. Siyasi bir şantaj meselesi olarak değerlendirilebilir." ifadelerini kullandı.

Gül, sözlerine şöyle devam etti:

''Hem konjonktür itibarıyla hem zamanlama itibarıyla asla hukuki bir dayanağı olmadığını açıkça söyleyebiliriz. 'Sizlere yaptırımları yapacağız' derken hukukun bu şekilde siyasal bir yaklaşıma ya da düşünceye dayanak oluşturması, hukukun kullanılması kabul edilebilir bir şey değil."

Ne olmuştu?

New York Güney Bölge Savcılığı, Halkbank hakkında İran'a uygulanan yaptırımların delinmesinde rol oynadığı gerekçesiyle bir iddianame hazırlamıştı. 

Hazırlanan 45 sayfalık iddianamede, hisselerinin büyük çoğunluğunun Türk devletine ait olduğuna işaret edilen Halkbank'a ABD’yi dolandırmak için komplo kurma, uluslararası bankacılık yasalarını ihlâl etmek için komplo kurma, banka dolandırıcılığı yapmak için komplo kurma, para aklama ve para aklama için komplo kurma suçlamaları yöneltilmişti.

İran'a yönelik yaptırımların delinmesi için kurulduğu ileri sürülen sistemin Türk hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından da desteklenip korunduğu iddia edilmişti.

Halkbank hakkında hazırlanan iddianame ve dava sürecinin, eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılanma sürecinde ortaya çıkan bilgilere dayandırıldığı ifade edilmişti.

İran'a yönelik yaptırımları delmekle suçlandı

Türkiye'de bulunan İran asıllı iş insanı Reza Zarrab, ABD’nin İran’a yönelik açıkladığı yaptırımları bazı Halkbank yöneticileriyle birlikte delmekle suçlanmıştı. 

Suçlamalar sürerken Zarrab, ABD’de gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılmak üzere tutuklanmıştı. Zarrab, duruşmalar sırasında itirafçı olarak suçunu kabul ettiğini belirterek, bir süre daha tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Zarrab’ın ardından dönemin Halkbank çalışanı Hakan Atilla, bir iş seyahati için gittiği ABD’de tutuklanmış ve 32 ay ceza almıştı. Atilla, geçtiğimiz yaz ABD tarafından sınır dışı edilmiş ve Türkiye’ye dönüş yapmıştı. 

Yorumlar (0)
30
az bulutlu