Bakan Fidan’dan nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir

İsviçre'nin ev sahibi olduğu Ukrayna Barış Zirvesi’nde konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Bu konferans köprüden önceki son çıkış” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 15.06.2024, 22:35 Şeyda Gül
Bakan Fidan’dan nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir

İsviçre'nin ev sahipliğinde Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde hitap eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, önemli açıklamalarda bulundu. Bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini gördüklerini ifade eden Bakan Fidan, “Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna'nın da ötesine geçebilir. Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir” dedi.

Kitle imha silah riski karşımızda

Konuşmasında 2 yılı aşkın bir süredir Avrupa’nın ortasında Ukrayna’nın işgali ile yıkıcı bir savaş yaşandığını aktaran Bakan Fidan, tahminlere baktıkları zaman kayıpların sayısının 500 binden fazla olduğunun görüldüğünü belirtti. Bunun artık bir yıpratma savaşına dönmüş durumda olduğunu aktaran Bakan Fidan, baktıkları zaman 21. yüzyılda bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini gördüklerini kaydetti. Savaşın devam etmesiyle 2 önemli riskin ortaya çıktığını belirten Bakan Fidan, coğrafi olarak bu savaş Ukrayna’nın da ötesine geçebileceğini dile getirdi. Hali hazırda zaten bu çatışmada şimdiden hatların derinleştiğini görüyoruz ve küresel düzeyde kutuplaşmanın daha da körüklendiğine şahit olduklarını anlatan Bakan Fidan, “Ukrayna ve Rusya arasındaki bu çatışma yakında bir savaştan daha fazlasına dönüşebilir” diye konuştu.

Köprüden önceki son çıkış olabilir

Bu savaşın kitle imha silahlarını içermesi gibi bir riskin de karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bakan Fidan, bugün bu 2 riski önlemek ve savaşa bir son vermek için toplanmış bulunduklarını ifade etti. “Önümüzde Ukrayna Barış Planı var. Rusya da kısa süre önce kendi şartlarını, kendi koşullarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullardan bağımsız bir şekilde bunların önemli adımlar olduğunu ve umut ışığı olduğunu düşünüyoruz” diyen Bakan Fidan, her iki taraf da diğer tarafın attığı adımların daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olduğunu düşündüğünü aktardı. Bakan Fidan, “Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir” ifadelerini kullandı.

Rusya da bu salonda olsaydı...

Çatışmanın diğer tarafı olan Rusya’nın da salonda bulunması gerektiğini kaydeden Bakan Fidan, Rusya da salonda bulunsaydı bu zirvenin daha sonuç odaklı olabileceğini aktardı. Bakan Fidan, halihazırda uygulanmakta olan tedbirleri güçlendirmek için diplomasi ve müzakereleri kullanan kapsamlı ve kapsayıcı bir stratejiye giderek daha fazla ihtiyaç duyulduğuna inandıklarını vurguladı.

Türkiye her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır

Türkiye’nin en başından beri diplomatik çabalara aktif olarak katılım gösterdiğini ifade eden Bakan Fidan, Mart 2022’deki İstanbul görüşmeleri ve Karadeniz Tahıl Girişimi, diplomasi ve müzakerelerin ilerleme sağlayabileceğinin çok önemli işaretleri olduğunu belirtti. “Türkiye her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır. Burada bir hususun altını çizmek isterim” diyen Bakan Fidan, kapsayıcı niteliği, tahıl girişimini başarılı ve benzersiz kıldığını söyledi. Her iki taraf için de öngörülebilirlik sağlamış ve deniz ihracatı için seyir güvenliğini temin ettiğini anlatan Bakan Fidan, “Buradan öğreneceğimiz çok şey var. Benzer bir mekanizmayı hayata geçirmeye yönelik son girişimimiz de neredeyse olumlu bir sonuç vermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini hatırlattı

Türkiye’nin daha fazla çaba sarf etmekten kesinlikle kaçınmayacağını vurgulayan Bakan Fidan, Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına olan desteğini kararlılıkla sürdürmekte olduğunu söyledi. “Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı, pratik ve uygulamaya yöneliktir. Bu amaçla ileriye dönük bir yol oluşturmaya kararlıyız” diyen Bakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi adil bir barışın kaybedeni olmayacağının altını çizdi.

Yorumlar (0)