Bakan Fidan’dan İsveç’e sert tepki: Provokasyonları engelleyememesi bizi düşündürüyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında “İsveç’te bu eylemlerin 'kamu koruması' altında yapılması düşündürücü bir olay” dedi.

GÜNDEM 04.07.2023, 13:46 04.07.2023, 17:48 Şeyda Gül
Bakan Fidan’dan İsveç’e sert tepki: Provokasyonları engelleyememesi bizi düşündürüyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi ile ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasında önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Fidan, “Tüm uyarılarımıza rağmen İsveç’teki Kur’an-ı Kerim saldırısını bir kez daha kuvvetle kınıyoruz. Karşılaştığımız sınamaların birçoğu bildiğimiz gibi ortak. O nedenle Ürdün’le düzenli istişarelere önem veriyoruz. Aldığımız bir kararla bakanlıklar arası düzenli istişareleri başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

İsveç’in provokasyonları engellememesi düşündürücü

Türkiye ile olarak İsveç'teki Kur’an yakma hadisesine tepki gösterdiklerini belirten Bakan Fidan, bu kapsamda İİT’nin olağanüstü toplandığını vurguladı. Dünyanın çeşitli çevrelerinden de bu olaya tepkiler geldiğini ifade eden Bakan Fidan, nitelikli tepkiler olmadığı sürece bunun ne ilk ne de son olacağını kaydetti. “İsveç'te bu tür olayların polis korumasında olması düşündürücüdür” diyen Bakan Fidan, İsveç güvenlik sisteminin provokasyonları engellemeye yetmeyen bir yapıda olması ve NATO'ya sorun açmasının düşündürücü olduğunu dile getirdi.

Bakan Fidan, “Stratejik ve güvenlik değerlendirmesi itibarıyla İsveç'in NATO'ya üyeliğinin bir yük mü yoksa fayda mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açıktır” dedi.

İsveç yükümlülüklerini yerine getirmeli

Terörle mücadele konusunda İsveç'in adımlarını uygulamaya koymasını beklediklerini belirten Bakan Fidan, Brüksel'de bir toplantı daha olacağını söyledi. İsveç tarafından terörle mücadele açısından yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerinin altını çizen Bakan Fidan, “İsveç eğer gayretlerine devam ederse başka alternatif de mevcut. Kutsal değerlere hakaret edilmesine izin veren bir atmosfer olması, bunu engelleyecek bir mekanizma oluşturulmaması bizi daha çok düşündürüyor” ifadelerine yer verdi.

İsrail'in saldırısını en güçlü şekilde kınadık

“Masum Filistinli kardeşlerimize saldırılar bir an evvel durmalıdır. Dünkü Bakanlık açıklamamızda da belirttiğimiz gibi saldırıları kınıyoruz” diyen Bakan Fidan, saldırıların bir an evvel durması gerektiğini aktardı. İsrail'in saldırısını en güçlü şekilde kınadıklarının altını çizen Bakan Fidan, “Türkiye ve Ürdün olarak bölgede sükûnetin sağlanması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye ile Mısır arasında büyükelçilerin atanması

“Türkiye ve Mısır bölgelerinde güçlü iki kardeş ülke” diyen Bakan Fidan, bu iki önemli ülkenin birbirlerinden ayrı kalma lükslerinin olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanlarının iradeleri ile birkaç yıl önce bir süreç başlatıldığını hatırlatan Bakan Fidan, “Doha'da iki Cumhurbaşkanı bir araya geldiğinde alınan kararlar kapasımda süreç ilerledi. Mısır ve Türkiye olarak karşılıklı büyükelçilerimizi atıyoruz. Artık önemli bir aşamayı geride bırakmış olduk. İlişkilerimiz büyük bir hızla ilerlemeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)