Bakan Fidan ve AK Parti'den İsveç’in skandal kararına büyük tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç'in cami önünde Kur'an-ı Kerim yakmak için yapılan başvuruya onay vermesine çok sert tepki gösterdi.

GÜNDEM 28.06.2023, 17:28 28.06.2023, 17:30 Şeyda Gül
Bakan Fidan ve AK Parti'den İsveç’in skandal kararına büyük tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada İsveç’in skandal kararına tepki gösterdi. “İsveç makamlarının Kurban Bayramı günü bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakmak için yapılan başvuruya onay vermesini lanetliyoruz” diyen Çelik, İsveç Yüksek Mahkemesi’nin nefret suçlarını himaye eden tutumunu şiddetle kınadıklarını belirtti.

“Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılmış her saygısızlık insanlık suçudur” ifadelerini kullanan Çelik, bu lanetli eylemlere karşı siyasi ve hukuki her zeminde en güçlü şekilde mücadele etmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Bakan Fidan'dan açıklama: Aşağılık eylem

Skandal karara tepki gösteren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “'Mübarek Kurban Bayramı’nın ilk gününde Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik İsveç’te yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum” dedi.

İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Bakan Fidan, “Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)