Bakan Fidan: Tam ateşkes istedik

"(ABD Dışişleri Bakanı) Blinken ile çok açık ve net bir şekilde konuştum." diyen Hakan Fidan, Gazze Şeridi'nde tam ateşkes istediklerini ifade etti.

GÜNDEM 19.11.2023, 01:33 20.11.2023, 09:28 topcu
Bakan Fidan: Tam ateşkes istedik

Dışişleri Bakanı Fidan, Katar merkezli Al Jazeera kanalına röportaj verdi. 

Al Jazeera, bahse konu röportajı yayına vermeden evvel öne çıkan başlıkları paylaştı. 

"Antony Blinken ile çok açık ve net bir şekilde konuştum." diyen Hakan Fidan, "Gazze Şeridi'nde tam ateşkes istedik." dedi. "Nükleer silah yarışını artıracaktır"

Buna göre Bakan Fidan, İslam ülkelerinin diplomatik araçlarla bu sorunu çözmek için çalışması gerektiğini dile getirdi. Bakan Fidan, "İslam ülkeleri şu an itibarıyla ellerindeki tüm insani ve diplomatik araçları kullanma yoluyla sorunu çözme yolunu tercih etmiş vaziyette.” diye konuştu.

Nükleer silahlar hakkında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı, "İsrail'in nükleer silah sahibi olmayı sürdürmesi, nükleer silah ile ilgili yarışı artıracaktır. Bu, dünyanın ve bölgenin lehine olan bir durum değildir." ifadesine yer verdi. 

İsrail lehine uygulanan çifte standardın, dünyadaki sistemin iflas ettiğini ortaya koyduğunu kaydeden Fidan, Gazze Şeridi'nin yönetimi ile ilgili de konuştu. Fidan, iki devletli çözüm olmadan, Gazze Şeridi'ni kimin yöneteceği tartışmasını kabul etmediklerini belirtti.

Yorumlar (0)