Bakan Fidan'dan vize serbestisi mesajı!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB'ye üye ülkelerin Ankara büyükelçilerini ağırladığı kabulde vize serbestisi ve gümrük birliği konularına dair mesajlar verdi. AB'nin Türk vatandaşlarına vize serbestisi vermesi gerektiğini vurgulayan Fidan, Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemlere "ifade özgürlüğü" adı altına müsaade edilip Filistin'e destek gösterilerinin yasaklanmasını "çifte standart" olarak niteledi.

GÜNDEM 30.10.2023, 17:46 Hakan Öksüz
Bakan Fidan'dan vize serbestisi mesajı!

Avrupa Birliğine (AB) üye ülkelerin Ankara büyükelçileri ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'u ağırlayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın verdiği mesajlar, diplomatik kaynaklar tarafından aktarıldı. AB Başkanlığı binasında gerçekleşen kabulde Fidan'ın; gümrük birliği, vize serbestisi ve Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemler hakkında mesajlar verdiği kaydedildi.

"AB, Türk vatandaşlarına vize serbestisi vermeli"

AB'nin Türkiye'ye vize serbestisi sağlaması ve Gümrük Birliği'ni yenilemesinin öncelikleri olduğunu vurgulayan Bakan Fidan, "Ahde vefa ilkesi doğrultusunda hareket etmeli AB. Verdikleri pozitif mesajları hayata geçirmeleri gerekiyor. AB, vize serbestisi için içten bir çaba sergilemeli. Türk vatandaşlarının vize almasını geciktiren süreçler var. Vizelerin çok girişli olması gerekiyor.

Aday ülke statüsünde olmasına rağmen AB ile gümrük birliği olan yegâne ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yapan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Dijital ve yeşil dönüşüm çalışmalarına katılmamız, AB'nin bu alanlardaki hedeflerine hızlı ulaşmasını sağlayacak." dedi.

"Kur'an-ı Kerim eylemleri ve Filistin'e destek gösterilerinde çifte standart var"

AB ile Türkiye'nin terör ile mücadele konusunda daha fazla iş birliği içinde olması gerektiğine değinen Fidan, "18 Mart mutabakatını unutmamak ve gereklerini yerine getirmek lazım. Küçük siyasi hesaplar bir yana bırakılmalı, AB daha vizyoner bakmalı. Öte yandan Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılan eylemlerin 'ifade özgürlüğü' olduğunu söyleyip de Filistin'e destek gösterilerinin yasaklanması çifte standarttan başka bir şey değil." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)