Bakan Fidan: 170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze'den çıkışı sağlandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM komisyonunda yaptığı açıklamada “Bugüne kadar 170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze'den çıkışı sağlanmıştır” dedi.

GÜNDEM 20.11.2023, 13:40 Şeyda Gül
Bakan Fidan: 170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze'den çıkışı sağlandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarının 2024 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Dışişleri Bakanlığı olarak 2023'te bölgede barış ve güvenliğin tesisi, refah ortamının geliştirilmesi, dış ilişkilerin yapısal zeminde güçlendirilmesi için çalıştıklarını ifade eden Bakan Fidan, küresel hedeflerin ilerletilmesi yönünde tüm güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini vurguladı. Milli dış politika izlediklerini söyleyen Bakan Fidan, silahlı çatışmalar, terörizm, düzensiz göç, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi çeşitli sınamaların birbirini tetiklediğini ve beslediğini belirtti. Bakan Fidan, “Bu ortamda artan imkan ve kabiliyetlerimizle, geniş bir bakış açısıyla yumuşak ve sert güç unsurlarını kullanarak sahada ve masada güçlü bir diplomasiyi yürütmekteyiz” dedi.

Sessiz kalamayız

7 Ekim'den bu yana Gazze'deki İsrail vahşeti neticesinde Filistin halkının insanlık trajedisi yaşadığına dikkati çeken Bakan Fidan, Hamas'ı yok etme adına Gazze'nin topyekun hedef alınmasına, hastanelerin, okulların, camilerin bombalanması karşısında sessiz kalamayacaklarını vurguladı. Türkiye’nin devam eden katliamın durması, vahşetin son bulması ve bölgedeki gerilimin daha fazla tırmanmaması adına krizin ilk gününden bu yana yoğun bir diplomasi trafiği içerisinde olduğunu aktaran Bakan Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ve Filistin devlet başkanları da dahil birçok liderle temaslarda bulunduğunu kaydetti. Bakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Ortak Zirvesi'nde İsrail saldırılarının bir an önce durdurulması, iki devletli çözümün bir an önce hayata geçirilmesi mesajının verildiğini söyledi.

Batı moral üstünlüğünü tamamıyla kaybetmiş durumda

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın liderliğinde İstanbul'da yapılan Filistin İçin Tek Yürek zirvesindeki barış çağrısının küresel vicdanın sesi olduğunu dile getiren Bakan Fidan, bölge ülkelerinin tek sesle İsrail'e tepki göstermelerinin İsrail üzerinde kolektif baskı uygulanması bakımından önemli olduğunu vurguladı. “Artık Batı, bu noktada moral üstünlüğünü tamamıyla kaybetmiş durumdadır” diyen Bakan Fidan, buradan sonra gidecek bir yer de olmadığını vurguladı. Bakan Fidan, TBMM'nin uluslararası platformlarda çözüme yönelik çabalarının Türk milletinin bu konudaki iradesini yansıtması bakımından özellikle değerli olduğunu ifade etti.

170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze'den çıkışı sağlandı

Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili tüm kurumlarıyla eş güdümün sağlanması ve yardımların yerlerine ulaştırılması için azami gayret gösterdiğini kaydeden Bakan Fidan, şimdiye kadar 11 uçak dolusu insani yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırmak üzere Mısır'a gönderildiğini anlattı. Sahra hastaneleri, tıbbi ekipman, ilaç ve diğer yardım malzemeleriyle dolu büyük bir gemimizin de Mısır'a ulaştırıldığının bilgisini veren Bakan Fidan, Gazze Şeridi'nde bulunan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'ndeki yaralıların tedavisine yönelik yoğun temaslarının olduğunu dile getirdi. “Gazze'den çıkışlarını sağladığımız 27 hasta ve 12 refakatçi Ankara'ya getirilmiş, 61 hasta ve 49 refakatçi ise dün akşam Mısır'a geçirilmiştir” diyen Bakan Fidan, aynı zamanda bugüne kadar 170 vatandaşımızın ve yakınlarının da Gazze'den çıkışının sağlandığını söyledi.

Yorumlar (0)