Bakan duyurdu: Bilet iadeleri garanti altında!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele konusunda alınan tedbirlere ilişkin, "Havayolu yolcu aklarına ait yönetmelikte yapılan düzenleme ile havayollarından bilet iadelerinin yapılmasını yolcu hakları bakımından garanti altına aldık. Yaptığımız bu düzenleme ile vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler." dedi. 

GÜNDEM 21.04.2020, 10:42
Bakan duyurdu: Bilet iadeleri garanti altında!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle en çok etkilenen sektörlerin başında gelen "sivil havacılık" konusunda önlemler aldıklarını ifade etti. 

Bakan Karaismailoğlu, ilk olarak havayolu sefer iptalleri sebebiyle işletmecilerin slot kaybına uğramaması için gerekli önlemleri aldıklarını duyurdu. 

Terminal, havalimanı ve yer hizmetlerine ait işletmelerin ruhsat ve temdit ödemelerinin, uçuşların başlamasından 3 ay sonrasına ertelendiğini kaydeden Karaismailoğlu, sektörün ödemesi gereken yaklaşık 38 milyon liralık borcunun ötelendiğini belirtti. 

Karaismailoğlu, diğer hizmetlerin ücretlerinin de bu sene için yüzde 50 oranında indirildiğini ve hava yollarının Eurocontrol'e olan yaklaşık 30 milyon Euro borcunun ertelendiğini kaydetti. 

"Vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek"

Taşımacılık faaliyetleri ile turistik faaliyetleri iptal edilen sıcak hava balonu işletmelerinin de ruhsat ve temdit ödemelerine ait yaklaşık 15 milyon lira tutarındaki alacakların bir sene ötelendiğini bildiren Karaismailoğlu, "Havayolu yolcu aklarına ait yönetmelikte yapılan düzenleme ile havayollarından bilet iadelerinin yapılmasını yolcu hakları bakımından garanti altına aldık. Yaptığımız bu düzenleme ile vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler. Bilet ücret iadesi isteyen vatandaşlarımıza da havayolu firmaları tarafından uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek." dedi.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu