Bakan Dönmez, 4’üncü sondaj gemisi için tarih verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, dördüncü sondaj gemisinin 19 Mayıs günü Türk kara sularında olacağını duyurdu. 4’üncü gemi, hazırlık amacıyla Mersin Taşucu’nda 2 ay boyunca kalacak. Hazırlıkların ardından ise ilk sondaja başlanacak.

GÜNDEM 16.05.2022, 11:55 16.05.2022, 16:34
Bakan Dönmez, 4’üncü sondaj gemisi için tarih verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul’da düzenlenen Petrol Endüstrisi Milli Teknolojiler Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Dönmez, merakla beklenen sondaj gemisi hakkında önemli bir müjdeyi paylaştı: “Ülkemizin dördüncü sondaj gemisi, 19 Mayıs 2022’de Türk kara sularında olacak. Bu gemimiz hazırlıkları tamamlamak için yaklaşık 2 ay Mersin Taşucu Limanı’nda demirleyecek. Hazırlıkların ardından ise en kısa zamanda sondaja başlanacak.“Günlük 4 milyon metreküp gaz çıkaracağımızı düşünüyoruz”

“Karadeniz gazıyla yaktığımız ilk alevle birlikte Türkali-2 kuyusunda günde ortalama 2,1 milyon metreküp; Türkali-1 kuyusunda da günde ortalama 1,7 milyon metreküp gaz üretimi gerçekleştirdi. Test sonuçlarımıza göre günde ortalama 4 milyon metreküp üretim yapacağız. Diğer gemimizle birlikte günlük çıkaracağımız metreküp miktarı artacak.”

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu