Bakan Bayraktar tarih verdi: Enerjide dışa bağımlılık azalacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaptığı açıklama “Farklı deniz yetki alanları karalarda lokasyonlarda, Hakkari'de, Eylül'de Van'da sondaj yapacağız” dedi.

GÜNDEM 28.08.2023, 13:07 28.08.2023, 13:10 Şeyda Gül
Bakan Bayraktar tarih verdi: Enerjide dışa bağımlılık azalacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. “Kesintisiz ve kaliteli enerji deyince arz güvenliğini tanımlıyorsunuz” diyen Bakan Bayraktar, Türkiye'nin dışa bağımlılığıyla attığı stratejilerden bahsetmek gerektiğini söyledi. Türkiye'nin talebinin arttığına dikkat çeken Bakan Bayraktar, son 20 yıla bakıldığında doğal gaz ve elektrik talebinin 2,5-3 kat arttığını gördüklerini söyledi. Sadece 7 tane OSB'de doğal gaz varken bugün 214 tanesinde kullanıldığını kaydeden Bakan Bayraktar, dolayısıyla artan talebi karşılayacak politikalar geliştirmek gerektiğini anlattı. 20 yılda Türkiye petrol ve petrol ürünleri talebinin 2 katına çıktığını ifade eden Bakan Bayraktar, temel önceliğin bu artan talebi arz güvenliğini sağlayacak tedbirler olduğunu aktardı. Karadeniz, Gabar keşfini anlamlı hale getiren en önemli unsurlardan biri dışa bağımlılık olduğunu açıklayan Bakan Bayraktar, “Yüzde 70 dışa bağımlılık var. 50 milyon ton petrol ve petrol ürünü ithal ediyoruz. 40 milyar Dolar 2022 yılında para karşılığı, 55 milyar metreküp doğal gaz alındı 38 milyar dolar karşılığı var. Büyük bir ithalat kalemiyle başa çıkmanın bizim enerji politikamızın en temellerinden birisi” ifadelerini kullandı.

Gabar'daki keşif Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir

Yenilenebilir kaynaklara uyumlu olması açısından önem verdiklerini belirten Bakan Bayraktar, bunun ötesinde petrol ve doğal gazda dışa bağımlılığı düşürmek için değişik politika geliştirmeye karar verdiklerini duyurdu. “Kendi denizlerimizde kendi imkan ve kabiliyetlerimizle arama ve üretim yapmaktı” diyen Bakan Bayraktar, çok ciddi filo geliştirdiklerini ve dünyanın en gelişmiş filolarından birine Türkiye2nin sahip olduğunu belirtti. Dolayısıyla en önemli stratejilerden biri kendi filomuzla yapabilmek olduğunu savunan Bakan Bayraktar, özellikle Türkiye'de gidilmedik coğrafyalarda arama ve üretim imkanlarına yoğunlaşmak olduğunu söyledi. 2020'den itibaren sonuçlarını görmeye başladıklarını kaydeden Bakan Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletle büyük bir müjdeyi paylaştığını hatırlattı. Karadeniz gaz keşfini açıkladığını ifade eden Bakan Bayraktar, tedricen üretimi artırdıklarını anlattı. 15-18 milyar metreküplük üretime çıkacaklarının bilgisini veren Bakan Bayraktar, “Şu an doğal gazda 55 milyar metreküp tüketim var. Terörle anılan coğrafyada keşif yaptık. Orada üretim petrol ve kara sahası olduğu için hızlı ilerliyor. Bugün itibarıyla 20 bin varile çıktık. 100 bin varil hedefimiz var. Gabar’daki keşif 100 bin varillik Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfidir. Türkiye'nin birkaç Gabar'a ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Van’da sondaj yapacağız

Farklı deniz yetki alanları karalarda lokasyonlarda Hakkari, Eylül'de Van'da sondaj yapacaklarını dile getiren Bakan Bayraktar, müjdelerle oluşacak değerlerle dışa bağımlılığı azaltacaklarını açıkladı. Türkiye'nin çok önemli coğrafyada bulunduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, dünyadaki petrol ve doğal gaz rezervlerinin 3'te 2'si Türkiye'nin komşuları ya da civar ülkelerde yer aldığını aktardı.” Bir ürünün sizin coğrafyanızda üretim yapmak isteriz ama bu şart değil” diyen Bakan Bayraktar, dolayısıyla buralarda Libya'da Irak'ta farklı alanlarda mutlaka bizim daha yoğun şekilde enerji diplomasisini devreye almak üzere TPAO, BOTAŞ'ı buralarda daha aktif şekilde kullanacağımız döneme doğru gittiklerini vurguladı. Bakan Bayraktar, “Oralardaki keşifler ülkemizin hanesine yazılacak” dedi.

Aranmadık hiçbir yer kalmasın

“Milletimize bizim iyi anlatmamız gereken hadise var. Petrol, doğal gaz aramacılığı çok teknik bir alandır” ifadelerini kullanan Bakan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda Karadeniz'in o noktadaki derinliğinin 2100 metre olduğunun altını çizdi. Bakan Bayraktar, “Deniz tabanına ulaştıktan sonra 1000-1500-2000-3000 metrelik sondaj yapıyorsunuz, o noktadaki doğal gazı oradan yukarı çıkarıp 170 km boru hattıyla karaya taşıyorsunuz. İşin bu tarafını anlatmamız lazım böyle hemen müjde gelecek, temel hedefimiz şu. Aranmadık hiçbir yer kalmasın. Alanın röntgenini çekeriz” ifadelerini kullandı.

Kato'dan yılbaşına doğru sonuç alma ihtimali var

Uzmanların gözüne çarpan bir şey olduğu zaman daha derin analiz yapıldığını kaydeden Bayraktar, aylar alan faaliyetler ve analizi haftalarca süren çalışmalar yapıldığını anlattı. Sonra da sondaja karar verildiğini belirten Bayraktar, sondaj sonunda ekonomik değeri olmayan bir şey de bulabildiklerini vurguladı. “Önümüzdeki dönemde sondaj yapabileceğimiz Ordu, Rize açıklarında alanlar var. Yeni müjde iki şekilde gelir, daha önce sondaj yapılmamış alanlar ya da sondaj alanlarındaki farklı noktalardaki rezerv miktarının artması şeklinde olabilir” diyen Bayraktar, en önemli kuyulardan biri Abdulhamid Han Gemisi'nin Akdeniz'deki sondajı ve Kato Dağı'ndaki sondaj olduğunu aktardı. Bayraktar, “Kato'dan yılbaşına doğru sonuç alma ihtimali var” dedi.

Yorumlar (0)