Bahçeli arsa hibe etmişti: Cemevinin temeli atıldı

Devlet Bahçeli tarafından Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu'na hibe edilen Nevşehir'e bağlı Hacıbektaş ilçesindeki arsaya inşa edilecek olan Horasan Erenleri Hacıbektaş Kültür ve Cemevi Külliyesi'nin temeli gerçekleştirilen merasimle atıldı.

GÜNDEM 02.09.2023, 22:42 topcu
Bahçeli arsa hibe etmişti: Cemevinin temeli atıldı

Hacıbektaş ilçe merkezindeki Bala Mahallesi Dedebağ mevkisinde yaklaşık olarak 6 bin metrekarelik arsadaki temel atma merasimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte başladı.

Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şahin, arsa bağışında bulunan MHP lideri Bahçeli'ye teşekkür ederek, yapımına başlanılan külliyenin Alevi-Bektaşi dünyasında çok önemli bir boşluğu dolduracağını kaydetti.

Şahin, bir sene içinde inşaatı bitirilmesi planlanan külliyede, senenin her günü hizmet verileceğini belirtti."Cemevi de bizim cami de bizim"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım ise Devlet Bahçeli'nin, Hacıbektaş'ta cemevi inşa edilmesi maksadıyla 12 sene evvel satın aldığı arsayı bağışlarken, inşa edilecek külliyenin adının da belirlendiğini aktardı.

Alevi dedeleri tarafından külliyeye 'Devlet Bahçeli' isminin verilmesi teklifinin Bahçeli tarafından kabul edilmediğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Liderimiz kabul etmedi. 'İsmi Horasan Erenleri olacak. Buna politikayı karıştırmayın. Bu, siyaset üstü bir olaydır. Ben sizden oy da istemiyorum, MHP'ye gönül vermenizi veyahut oy vermenizi de istemiyorum. Benim tek bir isteğim vardır, o da ülke bütünlüğünün içinde kalın.' dedi. 

Külliyede dört kapıyı temsil eden dört kapı var. Hacı Bektaş Veli'den Hoca Ahmed Yesevi'ye değin gelen bir gelenektir. Bunlar, marifet, hakikat, tarikat, şeriattır. Bu cemevinde 40 makam mevcut. Cemevinin üstünde teslim taşı örnek alınmış ve 12 köşelidir. Öte yandan, kırlangıç motifi mevcuttur. Köşelerden her biri bir noktaya işaret eden bir cemevidir. Uluslararası bir sempozyumun gerçekleştirileceği bir eserdir. 

Ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı mücadele ediyoruz. Bunlara izin vermemek üzere, temel prensip olarak tüm vatandaşlarımızı kucaklayan bir politika gelişmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu Alevi ve Bektaşi Başkanlığı da bu amaçla yapılmaktadır. Cemevi de bizim cami de bizim. Sünni de bizim Alevi de bizim. Biz hep birlikte Horasan'dan çıkıp gelmişiz. Erenler bize bu coğrafyayı vatan yapmış. Hünkarı ziyarette bulunduysanız hünkarın ayak ucunda yatan 12 tane kabir vardır. Orada da erenler yazılıdır. İşte burada da erenler yazacaktır."

Yorumlar (0)